Dlaczego róże usychają? Choroba róż, choroby i szkodniki

Róże to zdrewniałe rośliny z rodzaju Rosa w rodzinie Rosaceae. Większość odmian róż pochodzi z Azji, a mniejsze ilości z Ameryki Północnej, Europy i północno-zachodniej Afryki.
Kilka odmian róż uprawia się dla ich wspaniałych kwiatów, które różnią się odcieniami bieli, żółci, różu, ciemnego karmazynu i bordo. Większość z nich ma piękny zapach, który różni się w zależności od odmiany i warunków klimatycznych. 
Jeśli Twoja ulubiona roślina zaczęła więdnąć, w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Dlaczego róże usychają?

Jednymi z głównych przyczyn więdnięcia róż są problemy z podlewaniem, szok po przeszczepie i zmiany temperatury. Jednak niektóre szkodniki, takie jak mszyce, również mogą powodować więdnięcie róż. Choroby takie jak wertycylia i rak pędu również wpływają na zdrowie rośliny, prowadząc do jej zwiędnięcia.

Główne powody więdnięcia róż

Problemy z wodą 

Podlewanie rośliny we właściwy sposób jest niezwykle ważne dla jej zdrowego wzrostu. Woda jest kluczowa dla transportu składników odżywczych w roślinie. Dlatego bez odpowiedniego podlewania róża może zwiędnąć, a nawet wyschnąć i uschnąć.

Podlewanie

Róże, które nie otrzymują wystarczającej ilości wody, często więdną, mają zahamowane wzrost liści, kłopoty z kwitnieniem i zrzucają liście. 
Krzewy róż potrzebują co najmniej 1 cala (2,5 cm) wody tygodniowo. W gorącym sezonie letnim należy podlewać je częściej.
Gdy Twoja roślina Rose w pełni się rozwinie, podlewanie jej raz lub dwa razy w tygodniu jest w sam raz. Róża ma głęboki system korzeniowy, dlatego należy podlewać ją ostrożnie, aby woda dostała się głęboko w glebę.

Przeczytaj również:  Ogród zimowy. O czym warto pamiętać przy jego budowie?

Nadmierne podlewanie 

Róże mogą więdnąć i opadać także wtedy, gdy podlewamy je nadmiernie lub gdy doniczka nie ma odpowiednich otworów odpływowych. 
Gdy woda nie odpływa, gleba rośliny pozostaje wilgotna, co powoduje problemy dla rośliny.
Nadmiernie podlewany krzew róży zżółknie i zacznie opadać. Nadmiar wody jest niebezpieczny dla rośliny, ponieważ pozbawia korzenie tlenu, a nawet prowadzi do chorób. 

Szok po przesadzeniu

Jeśli zauważymy, że niedawno przesadzona lub przeniesiona roślina różana jest opadnięta i wiotka, przyczyną więdnięcia może być szok po transplantacji. 
Dzieje się tak dlatego, że korzenie nie są w stanie pobrać wody i składników odżywczych lub roślina została uszkodzona podczas procesu przesadzania.

Zmiany temperatury

Idealna temperatura dla róż to 80 stopni Fahrenheita (27 stopni Celsjusza), przy wilgotności względnej 60-70%. 
Zaleca się, aby podlewać rośliny różane, gdy temperatura jest wysoka. Szczególnie w przypadku roślin rosnących na zewnątrz, w przeciwnym razie więdną i obumierają. 
Podobnie, bardzo zimna pora roku nie jest dobrą wiadomością dla twojej oszałamiającej rośliny różanej. Rośliny te bardzo ciężko znoszą okres zimowy. Róże nie są w stanie wytrzymać temperatury poniżej 32 stopni Fahrenheita (0 stopni Celsjusza).
Jak wspomniano powyżej, potrzebują one dobrego, ciepłego środowiska, aby dobrze się rozwijać. Dlatego też, jeśli w sezonie zimowym nie zostanie podjęta odpowiednia opieka, roślina zaczyna zrzucać liście i w końcu więdnie.

Choroby i szkodniki

Niektóre szkodniki i choroby mogą powodować więdnięcie różnych odmian róż. Warto zwracać na nie uwagę, a w przypadku ich zaatakowania od razu przystąpić do leczenia.

Mszyce

Mszyce to szkodniki, które starają się znaleźć dla roślin różanych żywicieli. Uszkodzenia spowodowane przez mszyce skutkują zwiędniętymi, poskręcanymi liśćmi, zahamowaniem wzrostu i problemami z kwitnieniem. 
Mszyce różane, konkretnie, celują w róże i wykazują różowe lub zielone formy i czarne nogi. 
Żerują na liściach, łodygach i kwiatach, pobierając soki z tkanek roślinnych. Podczas konsumpcji mszyce wydzielają spadź – lepki, cukrowy materiał, który spada na różne części rośliny. 

Przeczytaj również:  Stokrotka afrykańska - rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja.

Choroba rakowa łodyg

Choroba korzenia łodygi to choroba grzybowa, która przeszkadza różom, powodując rozwój kani lub rys. W miarę jak łodyga ulega zakażeniu i obumiera z powodu tworzenia się raków, liście zaczynają więdnąć.
Ogrodnicy powinni uważać na jajowate kłykciny wykazujące brązowy kolor, które tworzą zagłębienia w tkankach roślinnych.

Choroba Verticillium Wilt

Verticillium wilt of Roses to wirus grzybowy, który powoduje więdnięcie łodyg i żółknięcie liści znajdujących się blisko ziemi. 
W przypadku braku leczenia więdnięcie jest często trwałe, a choroba ta może prowadzić nawet do opadania liści lub śmierci rośliny.

Rozwiązania chroniące róże przed więdnięciem

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec więdnięciu tej zadziwiającej rośliny. Należy się do nich stosować, aby mieć zdrową roślinę.

Właściwe podlewanie

Róże potrzebują stałego nawadniania w okresie rozwoju dla zdrowego wzrostu. Zaleca się częstsze podlewanie w ciepłej porze roku, ponieważ woda szybko wyparowuje.
W chłodnym okresie zimowym można podlewać mniej. To dlatego, że kiedy podlewasz swoją różę, dodatkowa woda zajmie więcej czasu, aby wyschnąć. Dzięki temu róża otrzyma odpowiednią ilość wody bez żadnych problemów.

Zapobieganie szokowi po przesadzeniu

Aby uchronić roślinę przed szokiem po przesadzeniu, zaleca się przesadzanie, gdy roślina zaczyna aktywnie rosnąć. 
Przed posadzeniem krzewu róży w nowym miejscu należy go dokładnie umyć wodą. Pozwoli to roślinie zmagazynować wodę, która może być wykorzystana podczas procedury przesadzania.

 Właściwa temperatura 

Rośliny różane preferują ciepły klimat dla zdrowego wzrostu. Idealna temperatura dla róży do wzrostu to 80 stopni Fahrenheita (27 stopni Celsjusza). 
W ciepłym sezonie letnim temperatura ta wynosi około 94,46 stopni Fahrenheita (34,7 stopni Celsjusza). Należy również unikać trzymania go w zimnych regionach (temperatura spada poniżej 32 stopni Fahrenheita lub 0 stopni Celsjusza) przez bardzo długi okres. 

Przeczytaj również:  Czy rabarbar można mrozić? Jak zamrozić i przechowywać rabarbar?

Leczenie szkodników i chorób

Wypuszczanie owadów beneficjentów, które polują i zabijają mszyce jest dobrą opcją kontroli szkodników w ogrodach zewnętrznych. Można kupić biedronki lub pasożytnicze osy w sklepach z artykułami ogrodniczymi. 
Jeśli infestacja jest ciężka, zalecałbym użycie olejów ogrodniczych.
Nie ma środków chemicznych do zwalczania raka łodygi. Można powstrzymać tę chorobę, utrzymując róże w stanie wolnym od stresu. Innym rozwiązaniem może być przycinanie kanarków.
Aby zapobiec wertycylium, należy unikać sadzenia róż w starych ogrodach warzywnych. Należy usuwać i niszczyć gałęzie z objawami choroby lub martwe, najlepiej przed opadnięciem liści. 
Ponadto należy zawsze dezynfekować narzędzia do przycinania, ponieważ są one główną przyczyną przenoszenia tej choroby.

Jak ożywić zwiędnięty kwiat róży?

Weź zwiędnięty kwiat i przetnij łodygę pod kątem około 1 cala od węzła. Wymieszaj trzy łyżeczki cukru z letnią wodą i przelej do wazonu. Teraz umieść zwiędnięty kwiat w wazonie, aby go ożywić.  

Dlaczego mój krzew róży więdnie po przeniesieniu?

Jednym z częstych powodów więdnięcia przeniesionych krzewów róży jest szok po transplantacji. Występuje on, gdy roślina jest przenoszona w niewłaściwej porze roku. Idealnym momentem jest wiosna, gdy minie groźba przymrozków. 

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *