Pomidor to owoc czy warzywo? – odpowiadamy!

Pomidor jest owocem czy warzywem?

Okazuje się, że istnieje zarówno botaniczna, jak i prawna definicja tego, co sprawia, że jedzenie jest owocem lub warzywem.Nie ma wątpliwości, że pomidory są jednym z najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych, tak samo szczęśliwe w letniej sałatce, jak i w pocieszającym sosie do pizzy (wielkie podziękowania dla osoby, która wymyśliła pizzę, przy okazji). Czy może jemy warzywo? To jeden z tych faktów żywieniowych, o których ludzie uwielbiają dyskutować, tak jak o tym, czy bakłażan jest owocem czy warzywem, czy ogórek jest owocem czy warzywem, czy awokado jest owocem czy warzywem i czy orzeszki ziemne są orzechami.
Jest pomidor w każdym kolorze i w każdych preferencjach. Cherry, beefsteak, heritage, słodki lub pięknie kwaśny, wszystkie są pomidorami i wszystkie są pyszne. Jako bonus, są one również jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy w domu. A może to najłatwiejsze owoce? Dobre pomidory smakują jak słońce i to powinno być wszystko, co musimy wiedzieć. Okazuje się jednak, że określenie, czy dana żywność jest owocem czy warzywem, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Jaka jest różnica między owocem a warzywem?

Zanim przejdziemy do całej debaty „czy pomidor to owoc”, zdefiniujmy czym są owoce i warzywa. Według Merriam-Webster, owoce to „zazwyczaj jadalny organ rozrodczy rośliny nasiennej, zwłaszcza: posiadający słodki miąższ”.
Merriam-Webster definiuje warzywo jako „zwykle roślinę zielną uprawianą dla jadalnej części, która jest zwykle spożywana jako część posiłku.” Oznacza to, że kategoria warzyw obejmuje wszystkie części roślin, takie jak korzenie, liście i łodygi. Owoce, z drugiej strony, to tylko część rośliny niosąca nasiona. Zatem takie rzeczy jak buraki, szpinak i brokuły są warzywami i najlepiej je jeść, gdy są w sezonie (znajdź przewodnik tutaj!).

Przeczytaj również:  Zakładanie ogrodów Warszawa

Czy pomidor to owoc czy warzywo?

Rolnicy, szefowie kuchni i prawnicy mają różne odpowiedzi na to pytanie. Dla nas może się ono wydawać proste. Zjeść go na obiad? Warzywo. Zjeść na deser? Owoc! Ale to nie jest takie proste. Istnieją prawne definicje owoców i warzyw, a także naukowe. Pomidor pasuje do naukowej definicji owocu, ponieważ powstaje z kwiatu i zawiera nasiona. Z botanicznego punktu widzenia pomidory są więc owocami. Jednak sposób, w jaki je spożywamy i traktujemy podczas gotowania, oznacza, że należą one również do prawnej kategorii warzyw.

Dlaczego pomidory są owocami?

Właściwa roślina pomidora jest rośliną nasienną, z której wyrastają czerwone, jadalne pomidory, które ludzie znają i kochają. Chociaż pomidory nie są znane z tego, że są tak słodkie jak inne owoce (np. brzoskwinie), nie są też tak gorzkie jak niektóre warzywa (patrząc na ciebie, brukselko). Biorąc pod uwagę tę definicję, wszystko od papryki po ogórki jest również owocem, podczas gdy marchew i ziemniaki nie są. Ciekawostką jest fakt, że ziemniaki są dalekimi krewnymi pomidora. Jednak jako warzywa korzeniowe nie pasują do definicji „owocu winorośli”, która czyni z pomidora owoc.
Jakim owocem jest pomidor? Technicznie rzecz biorąc, jest to jagoda, która jest zdefiniowana przez Brittanica jako „mięsisty owoc, który zwykle ma wiele nasion”.

Dlaczego pomidory są warzywami?

Podczas gdy pomidory są naukowo owocami, są one prawnie klasyfikowane jako warzywa. Z wcześniej wymienionych definicji może się wydawać, że pomidory jednoznacznie nie są warzywami. Czy w takim razie pomidor jest owocem? Nie do końca.
W 1893 roku Kongres uchwalił ustawę taryfową nakładającą 10-procentowy podatek na całe warzywa. Aby uniknąć opłaty, kupcy twierdzili więc, że pomidory są owocami. Decyzja podjęta przez Sąd Najwyższy w tej sprawie stwierdzała, że pomidory powinny być sklasyfikowane jako warzywo, a nie owoc dla „celów handlu i handlu”, ponieważ kucharze przygotowują je i ludzie jedzą je jak warzywa. Oznacza to, że z prawnego punktu widzenia pomidory są warzywami.

Przeczytaj również:  Estetyczna i trwała nawierzchnia modułowa

Pomidory są owocami i warzywami

Czy pomidor jest owocem? Czy pomidor jest warzywem? Prosta odpowiedź: jest zarówno owocem, jak i warzywem. Niezależnie od tego, jak go nazwiesz, pomidor jest świetnym pokarmem, który należy włączyć do swojej diety, ponieważ zawiera niezbędny błonnik, witaminy, składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Powinieneś jeść je regularnie obok wszystkich innych ulubionych owoców i warzyw.
Jeśli chodzi o dokładną kategoryzację pomidora, nie ma to większego znaczenia. W końcu nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wszyscy ludzie spożywali minimum pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Są one równie korzystne i równie potrzebne do funkcjonowania naszego organizmu. Niezależnie od tego, czy lubisz sałatkę z pomidorów, czy wolisz zupę pomidorową, jedzenie tego owocu/warzywa dobrze ci zrobi.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *