Wymiana i legalizacja wodomierza

Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?

Wodomierz to przyrząd pomiarowy, który pozwala na wyliczenie zużycia wody przez odbiorcę. Jednostką rozliczeniową są metry sześcienne. Kontrola wodomierza powinna zostać wykonana co pięć lat, podczas badania zostaje sprawdzona dokładność wskazania licznika.

Legalizacja wodomierza cena – wymiana wodomierza cennik

Koszt legalizacji wodomierza zależny jest od wielkości urządzenia i wynosi on do 80 pln. Natomiast w wypadku zakupu nowego cena waha się w granicach od 60 aż do 200 zł. Cena zależna jest od wielkości urządzenia. Mieszkańcy bloków koszt ten mają wliczony w czynsz, który opłacają raz w miesiącu. Z opłatą wymiany wodomierza spotykają się mieszkańcy domów jednorodzinnych.

Zobacz też: Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Wymiana i legalizacja wodomierza – kto odpowiada?

Za legalizację wodomierza odpowiada właściciel. Uchwała MSWiA reguluje, że właścicielem wodomierza jest osoba, która za niego zapłaciła, natomiast użytkownik to osoba, która wzięła go w użytkowania i jest stroną rozliczeniowej transakcji. W uchwale nie zostało ustalone, kto odpowiada za wymianę wodomierza, strony powinny ze sobą ustalić tą kwestie przy użyciu odpowiedniej umowy.

Na czym polega legalizacja wodomierza?

Legalizacja wodomierza to procedura, która sprawdza czy wodomierz działa prawidłowo. Wykonuje się ją co pięć lat w punkcie wyznaczonym przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Po legalizacji wodomierza otrzymuje ceche legalizacji np. naklejka, wypalony symbol lub oznaczenie umieszczone na plombie

Zobacz również: sztuczny marmur na ścianę

Kto odpowiada za zepsuty licznik wody?

W przypadku zepsutego wodomierza w mieszkaniu odpowiedzialność ponosi właściciel, czyli osoba opłacająca instalację urządzenia, która odpowiada za legalizację wodomierza.

Przeczytaj również:  Zasady bezpiecznego załadunku i rozładunku szkła na ciężarówki z HDS.

Czy wymiana wodomierzy jest obowiązkowa?

Tak, wymiana jest obowiązkowa. Obarczonym tym jest każdy posiadacz wodomierza, nie muszą być wymienione, wystarczy zalegalizowanie sprzętu.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *