Spis treści
Jakich rozmiarów grzejników potrzebuję w moim domu?
Niezależnie od tego, czy modernizujesz stary grzejnik, czy chcesz zainstalować nowy, ważne jest, aby wybrać taki, który będzie miał odpowiedni rozmiar dla danego pomieszczenia. To może być różnica między znalezieniem grzejnika, który jest opłacalny lub nie. Nikt nie chce płacić więcej za swoje rachunki za ogrzewanie niż to konieczne!
Nowe, nowoczesne projekty oznaczają, że Twój dom może mieć grzejniki, które skutecznie ogrzewają dom bez kompromisów w zakresie stylu. Nie jesteś już ograniczony do grubych, białych grzejników. Współczesne projekty mogą być nawet włączone do elementów charakterystycznych dla danego pomieszczenia. Od grzejnika kolumnowego po podgrzewane wieszaki na ręczniki – możesz wybrać projekt dostosowany do potrzeb Twojego domu.
Kształt i rozmiar grzejnika będzie prawdopodobnie dyktować, gdzie go umieścić. Możesz mieszać i dopasowywać różne style, aby zoptymalizować przestrzeń i zapewnić najlepszą wydajność cieplną. Przy tak wielu odmianach do wyboru, wybór nowego grzejnika nigdy nie był tak łatwy.
Jakiego rozmiaru grzejnika potrzebuję?
Projekty grzejników zostały zmodernizowane na przestrzeni lat i można je znaleźć we wszystkich kształtach i rozmiarach. Od grzejnika kolumnowego po podgrzewane wieszaki na ręczniki, możesz wybrać styl, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy typ będzie emitował różne poziomy ciepła, więc musisz wybrać taki, który pasuje do wymagań Twojego pokoju. Czasami lepiej jest mieć kilka małych grzejników niż jeden duży.
Ważne jest, aby zainstalować nowoczesny grzejnik pokojowy o odpowiednim rozmiarze dla każdego pomieszczenia, w przeciwnym razie może się to skończyć zbyt wysokimi rachunkami za energię lub zimnym domem. To ważne, aby czynnik w grzejniki podczas oglądania nowych figur kosztów kotła, ponieważ będą one musiały być uwzględnione.
Jak dużo ciepła ucieka z pomieszczenia?
Poziom ucieczki ciepła różni się w zależności od pomieszczenia. Zazwyczaj odbywa się ona przez ściany zewnętrzne, okna i dach. Jeśli te obszary nie są odpowiednio zaizolowane, ciepło emitowane z grzejnika nie przyczyni się do podniesienia temperatury w pomieszczeniu.
Aby przeciwdziałać stratom ciepła, należy upewnić się, że pomieszczenia są odpowiednio zaizolowane. Dobra izolacja jest kluczem do zapobiegania ucieczce ciepła i obniżenia rachunków za energię. Szacuje się, że 25% ciepła z domu ucieka przez dach. Izolowane poddasze i dach mogą zwiększyć zdolność zatrzymywania ciepła i podnieść ogólną temperaturę domu.
Innym sposobem na utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia jest zbudowanie półki bezpośrednio nad grzejnikiem. Będzie ona wychwytywać ciepło, gdy będzie się ono unosić i wysyłać je z powrotem do reszty pomieszczenia.
Staraj się nie przykrywać grzejników ubraniami. Może to zablokować ciepło przed wydostaniem się do pomieszczenia, powodując przepracowanie systemu grzewczego i marnowanie energii. Może to również zwiększyć poziom wilgotności, co może powodować powstawanie pleśni.
Czy rodzaj pomieszczenia ma wpływ na wielkość grzejnika?
Jak można się spodziewać, większe pomieszczenie będzie wymagało grzejnika o większej wydajności, a mniejsze pomieszczenie – o mniejszej wydajności. Mówiąc prościej, większe pomieszczenia zazwyczaj wymagają większych grzejników, a ta sama zasada dotyczy mniejszych pomieszczeń. Niektóre pomieszczenia mogą wymagać kilku grzejników, aby osiągnąć wymaganą moc.
Jednak wielkość pomieszczenia nie jest jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę. Rodzaj pomieszczenia wymaga również różnych temperatur. Zawsze pamiętaj, że możesz lepiej kontrolować te temperatury za pomocą termostatycznego zaworu grzejnikowego dla większej efektywności energetycznej.
Temperatury te można zmieniać w zależności od osobistych preferencji i temperatury na zewnątrz, ale zazwyczaj w pomieszczeniach są przybliżone w następujący sposób:
- Pokój dzienny – 20°C
- Łazienka: 21°C
- Kuchnia: 20°C
- Sypialnia: 18°C
W Twojej kuchni znajduje się wiele urządzeń, które już wydzielają ciepło, takich jak piekarnik i lodówka. Temperatura w kuchni będzie rosła podczas gotowania lub jeśli masz duże okna z dużą ilością naturalnego światła.
Nie zapomnij wziąć pod uwagę liczby i wielkości okien oraz aktualnej izolacji każdego pomieszczenia i upewnij się, że wymiana kotła poradzi sobie z liczbą grzejników, które chcesz zasilić.
Gdzie należy umieścić grzejnik?
Tradycyjnie, grzejniki były umieszczane w najzimniejszej części pomieszczenia. W większości domów byłoby to pod oknem, zwłaszcza jeśli masz okna z pojedynczymi szybami.
Chociaż okna nadal są częstym źródłem ucieczki ciepła, coraz więcej osób umieszcza swoje grzejniki w oparciu o estetykę pomieszczenia. Możesz wybrać konkretne typy grzejników, aby zrekompensować takie rzeczy jak brak miejsca lub schemat kolorów.
Drugą najchłodniejszą częścią pomieszczenia jest zazwyczaj ściana zewnętrzna. Niektórzy uważają, że umieszczenie grzejnika w tym miejscu przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ ogrzanie reszty pomieszczenia zajmie więcej czasu. Jest to jednak osobista preferencja i układ Twojego pokoju.
Czasami bardziej efektywne jest posiadanie dwóch mniejszych grzejników umieszczonych w różnych punktach pomieszczenia niż jednego dużego. To rozłoży wyjście gorącego powietrza, a nie źródło ciepła tylko w jednym punkcie.
Meble mają tendencję do pochłaniania ciepła, więc staraj się nie umieszczać sofy lub szafki przed grzejnikiem. Zasłony mogą być również stosowane w celu utrzymania zimnego powietrza na zewnątrz. Jeśli jednak zasłony zakryją grzejnik, zablokują dostęp gorącego powietrza do reszty pomieszczenia.
Pomimo tych czynników, to całkiem sporo zależy od Ciebie, aby zdecydować, gdzie chcesz, aby grzejnik poszedł. Możesz oprzeć swoją decyzję na praktyczności lub tym, jak szybko chcesz, aby pokój się nagrzewał.
Czy powinienem wyłączyć grzejniki w pomieszczeniach, z których nie korzystam?
Ogrzewanie każdego pomieszczenia w domu może być kosztowne. W zależności od wielkości domu, możesz mieć wiele grzejników rozmieszczonych w różnych miejscach. Należy rozważyć wyłączenie grzejników w tych pomieszczeniach, jeśli nie są one często używane.
Kotły pracują ciężej, aby utrzymać stałą temperaturę we wszystkich grzejnikach. Wyłączając jeden lub dwa grzejniki, temperatura nie będzie spadać tak szybko. Oznacza to, że kocioł może szybciej osiągnąć optymalną temperaturę. Kocioł może być wtedy wyłączony wcześniej, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.
Trzymaj okna i drzwi zamknięte, aby utrzymać izolację pomieszczenia i zmniejszyć przeciągi. Warto włączyć grzejniki na niskie obroty i co jakiś czas otwierać okna. To przewietrzy pokój i zmniejszy szansę na wilgoć. Można też umieścić w pokoju osuszacz powietrza. Pokoje wychodzące na północ są szczególnie narażone na pleśń i wilgoć.
Kiedy powinienem wymienić grzejnik?
Choć początkowo winą za słabe ogrzewanie można obarczyć kocioł, należy również przyjrzeć się grzejnikom. Grzejniki wytrzymują lata użytkowania, ale zużywają się jak każde inne urządzenie. Problemy mogą nie być zauważalne, dopóki nie jest za późno. Upewnienie się, że masz właściwy typ kotła jest również ważne i powinno być brane pod uwagę.
Choć może się wydawać, że Twój obecny grzejnik działa dobrze, starsze grzejniki mogą kosztować Cię więcej pieniędzy. Słabo ogrzewane domy mogą cię kosztować. Spuszczenie wody z systemu centralnego ogrzewania może rozwiązać również ten problem.
Należy dążyć do aktualizacji grzejnika mniej więcej raz na 10 lat. Może się to różnić w zależności od jakości grzejnika, ponieważ niektóre wymagają wymiany tylko co 15-20 lat.
Alternatywnie, możesz po prostu chcieć wymienić swój stary, nieporęczny grzejnik na coś eleganckiego i stylowego. Nowoczesne grzejniki mają lepszą wydajność niż ich poprzednicy i są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach.
Odpowietrzanie grzejnika
Zanim zaczniesz kupować grzejniki, warto przeprowadzić ich inspekcję lub poprosić hydraulika o rzucenie okiem. Jeśli wydaje się, że grzejnik nie nagrzewa się całkowicie, może wymagać odpowietrzenia.
Powietrze może zostać uwięzione wewnątrz grzejnika, co spowoduje, że gorące powietrze przestanie krążyć. Może to spowodować, że grzejnik będzie zimny na górze, ale gorący na dole. Warto również odpowietrzyć grzejnik, jeśli wydaje on odgłosy, takie jak brzęczenie lub bulgotanie.
Do odpowietrzenia grzejnika potrzebny jest klucz do grzejników. Wyłącz ogrzewanie, a następnie włóż klucz do zaworu znajdującego się w górnej części grzejnika. Przekręć klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż usłyszysz syczący dźwięk. To jest ucieczka powietrza. Po ustaniu syczenia należy ponownie dokręcić zawór. Po odpowietrzeniu grzejnika może być konieczna regulacja ciśnienia w kotle.
Mamy nadzieję, że ten przewodnik okazał się pomocny przy wyborze nowych grzejników do domu. Teraz wiesz więcej o różnych rozmiarach grzejników dostępnych na rynku i możesz czuć się pewniej przy zakupie nowych grzejników.
U mnie w domu podczas remontu kupiłem czarny nowoczesny grzejnik, polecam