zbozowe wciornastki

Jak odstraszyć przecinki, małe czarne robaczki, czyli zbożowe wciornastki?

Wciornastki

Istnieje ponad 6000 gatunków wciornastków wysysających życie z roślin na całym świecie. Pozbądź się ich w sposób naturalny, bez uciekania się do toksycznych oprysków, stosując te BEZPIECZNE, organiczne metody.

Wciornastki, powszechne szkodniki występujące w szklarniach i ogrodach, uszkadzają rośliny wysysając ich soki i skrobiąc owoce, kwiaty i liście. Liście roślin mogą stać się blade, plamiste i srebrzyste, a następnie umrzeć. Zranione rośliny są poskręcane, odbarwione i mają blizny.

Dorośli są bardzo małe (mniej niż 1/25 cala) słomkowe lub czarne smukłe owady z dwoma parami pierzastych skrzydeł. Bez użycia soczewki ręcznej przypominają maleńkie, ciemne nitki.

Szkody

Niezwykle aktywne, wciornastki żerują w dużych grupach. Gdy są niepokojone, skaczą lub odlatują. Rośliny żywicielskie to cebula, fasola, marchew, kabaczek i wiele innych warzyw ogrodowych, a także wiele kwiatów, zwłaszcza mieczyki i róże. Zarówno dorosłe osobniki, jak i bezskrzydłe larwy są przyciągane przez białe, żółte i inne jasne kwiaty i są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie wirusa plamistości pomidora i wirusa nekrotycznej plamistości niecierpka.

Cykl życiowy

Osobniki dorosłe i poczwarki zimują w glebie ogrodowej. Wiosną nowo powstałe samice składają jaja w tkankach kwiatów, liści lub łodyg. (Każda samica może złożyć do 80 jaj, które wylęgają się w ciągu kilku dni przy ciepłej pogodzie lub od kilku tygodni do kilku miesięcy przy chłodniejszej pogodzie. Stają się one bezskrzydłymi larwami (nimfami), które żywią się sokiem roślinnym. Po dwóch lub więcej stadiach nimfalnych wiele wciornastków opada do gleby, aby się poczuć. Pojawiające się dorosłe osobniki przelatują na roślinę i powtarzają cykl. W ciągu roku może wystąpić 12-15 pokoleń, a cały cykl od jaja do dorosłego osobnika trwa mniej niż 16 dni w ciepłe dni.

Przeczytaj również:  Czy ziemniaki to warzywo czy owoc?

Jak odstraszyć przecinki?

Zwalczanie wciornastków polega na pielęgnacji ogrodu – ograniczaniu miejsc, w których wciornastki mogą się rozmnażać – i wymaga usuwania resztek roślinnych, gdy są one jeszcze na ziemi i zielone. Wciornastki składają jaja w szczelinach wyciętych w żywych łodygach roślin. Wymagana jest również czujność – wczesne zauważanie problemów i reagowanie na nie. Sprawdzaj swoje rośliny pod kątem uszkodzeń i skupisk szkodników w miejscu, gdzie liście są przymocowane do łodyg. Nie czekaj z podjęciem działań. Zastosuj wymienione poniżej środki. I pamiętaj, aby używać najbezpieczniejszych, sprawdzonych produktów.

  • Aby pozbyć się wciornastków, usuń chwasty i trawę z okolic ogrodu, aby wyeliminować żywicieli zastępczych. Uprzątnij pozostałości po uprawach w ogrodzie, zwłaszcza liście cebuli po zbiorach. (Suchy mulcz nie przyciąga wciornastków, ale zielony już tak).
  • Sprawdzaj wszystkie rośliny, które przywozisz do ogrodu pod kątem obecności wciornastków lub ich uszkodzeń. Wyrzuć wszystkie zaatakowane rośliny, bezpiecznie pakując je w worki i umieszczając w koszu.
  • Niebieskie pułapki lepowe są przydatne do monitorowania populacji dorosłych.
  • Jeśli zostaną znalezione, użyjcie Bug Blaster do spryskania roślin silnym, obejmującym wszystko strumieniem wody, aby zmniejszyć liczbę szkodników.
  • Wypuść dostępne w handlu pożyteczne owady, takie jak robaczki świętojańskie, skuteczny drapieżnik wciornastek (żywi się jajami i larwami, zanim staną się dorosłe), biedronki i szerszenie (szczególnie skuteczne w szklarniach), aby zaatakować i zniszczyć wszystkie stadia tego szkodnika. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zastosować preparat po uprzednim zwalczeniu silnych infestacji za pomocą oprysku wodnego lub innej metody.
  • Silne populacje mogą wymagać zastosowania najmniej toksycznego, krótkotrwałego insektycydu botanicznego (pyretryny) w celu zmniejszenia liczby szkodników. W celu utrzymania kontroli należy zastosować drapieżne owady.
  • Bezpieczne, tłamszące owady mydła wykonane z naturalnie występujących olejów i tłuszczów roślinnych są również skuteczne w niszczeniu ciężkich infestacji (i nie zaszkodzą większości naturalnie występujących pożytecznych owadów). Spinosad i olej neem mogą być stosowane do punktowego zwalczania silnie zaatakowanych obszarów.
  • Wskazówka: Przy stosowaniu naturalnych insektycydów kontaktowych konieczne jest dokładne pokrycie powierzchni, zwłaszcza na spodniej stronie liści i w miejscach, gdzie liście łączą się z łodygami, co jest ulubionym miejscem gromadzenia się wciornastków.
Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *