efekt marmuru

Marmur na ścianę – jak uzyskać efekt marmuru na ścianie?

Jak uzyskać wygląd marmuru podczas malowania ścian?

Prawdziwa marmurowa ściana w domu wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale także z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Zamiast poddawać się takiemu ekstremalnemu projektowi, przemalowanie ściany na faux marmurowe wykończenie daje klasyczny marmurowy wygląd za ułamek kosztów. Piękno uczenia się, jak malować faux marmur jest to, że można stworzyć wygląd konkretnej odmiany marmuru, które lubisz, lub podrasować technikę, aby wymyślić własne unikalne kolory marmuru. Możliwości są nieograniczone.

Podstawowa technika marmurowa – uzyskaj efekt marmuru na ścianie

Podstawowa technika marmurowego faux finishing – standardowy biały marmur z szarymi i czarnymi żyłkami – jest korzystna do nauczenia się niezależnie od rodzaju marmuru, który chcesz odtworzyć za pomocą farby. Wygląd zaczyna się od zagruntowanej i pomalowanej lateksem białej ściany i tacy na farbę z szarą lateksową glazurą. Glazura to po prostu odrobina szarej farby z domieszką glazury, w proporcjach zalecanych na pojemniku z glazurą.

Im więcej szkliwa, tym bardziej półprzezroczyste wykończenie. Rozetrzyj szarość na ścianie, aby utworzyć pasma mętnej szarości, a następnie wygładź je suchym pędzlem lub inną gąbką zanurzoną w białej farbie. Pędzel tworzy grube, szare, faliste pasma farby, dodając im realizmu. Piórko zanurzone w szarej lub czarnej farbie tworzy drobne żyłki, które można zmiękczyć, przecierając gąbką lub szmatką. Pióro lub pędzel artystyczny, jeśli go nie posiadasz, jest kluczem do uzyskania efektu marmurowych żyłek.

Zobacz też: Dlaczego z mojego zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach? Oto 5 powodów!

Przeczytaj również:  Narożniki - Idealne Miejsce dla Domowników do Wypoczynku i Spania

Marmur na ścianę – warstwy koloru

Nie wszystkie marmury są czarno-białe; wiele pięknych odmian w ogóle nie ma czarnych lub białych odcieni. Róż i tany są typowe dla włoskiego marmuru stosowanego w rzeźbie i jako płytki. Aby odtworzyć złożoność wielobarwnego marmuru, zanotuj kolory w odmianie marmuru, która Ci się podoba, i wybierz trzy lub cztery kolory farby wzorowane na prawdziwym marmurze.

Jeden z tych środkowych odcieni zastosuj jako kolor bazowy. Gdy wyschnie, wlej do dużej kuwety po trochu każdego koloru farby, zanurzając gąbkę morską w jednym z ciemniejszych kolorów. Rozetrzyj ten kolor, a następnie kilka jaśniejszych odcieni, używając tej samej gąbki. Wiele farb na gąbce stworzy wiele odcieni w marmurze. Dodaj żyłki za pomocą piórka, naśladując kolor żyłek prawdziwego marmuru.

Zobacz też: Beton B20 – Właściwości, zastosowanie i proporcje!

Efekt marmuru na ścianę – Faux Fantasy Marble

Fantazyjny marmur jest sztucznym marmurem, wykonanym z żywic, metalicznych odcieni i dodatków w praktycznie dowolnej kombinacji kolorystycznej. Fantazyjny marmur ma wizualną głębię egzotycznego, polerowanego marmuru, co dobrze przenosi się na technikę malowania faux. Technika fantasy marbling polega na nakładaniu na siebie warstw głębokich kolorów, gdy są one mokre.

Zamiast zmazywać je wszystkie za pomocą gąbki morskiej, gąbka lub pędzel są nakładane na warstwę innego koloru, co powoduje powstanie niezwykłych pasm kolorystycznych. Metaliczne odcienie w niektórych warstwach, a także odrobina glazury dodana do farby, nadają jej wizualną głębię. Cienkie żyłki nie są typowe dla marmuru fantasy, dlatego pomija się etap piórkowania.

Zobacz też: Dlaczego z mojego zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach? Oto 5 powodów!

Odwrócone wykończenie marmuru

Odwrócone marmurowe faux finish to ciemne faux stone z jasnymi, jasnymi lub białymi żyłkami, co daje efektowny efekt wizualny. Technika ta jest podobna do podstawowej techniki marmurkowania, z tą różnicą, że najpierw nakłada się ciemną warstwę podstawową – na przykład czarny jako podstawowy kolor kamienia z białymi i jasnozielonymi pasmami i żyłkami biegnącymi przez całą powierzchnię. Odrobina glazury zmieszana z jasnymi farbami nadaje sztucznemu kamieniowi dodatkową głębię. Ta technika sprawdza się również w przypadku nietypowych kolorów, takich jak ciemny fiolet, indygo lub leśna zieleń jako kolor bazowy.

Przeczytaj również:  Gotowe projekty domów - jak wybrać idealny dla siebie?

Zobacz też: Stokrotka afrykańska, jak pielęgnować?

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *