stokrotka afrykańska

Stokrotka afrykańska – rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja.

Stokrotki afrykańskie (Osteospermum spp.) przypominają wyglądem zwykłe stokrotki, z płatkami rozchodzącymi się promieniście wokół centralnego dysku. Należą one nawet do rodziny astrowatych (Asteraceae), obok stokrotek shasta i cynobrów. Jednak ich żywe ubarwienie w niczym nie przypomina klasycznej stokrotki. W rzeczywistości, gdy stokrotki afrykańskie po raz pierwszy pojawiły się na rynku, niektórzy myśleli, że są farbowane. Środkowe krążki kwiatów mogą nawet wyglądać, jakby były pomalowane metaliczną farbą. Płatki mogą być gładkie i płaskie, jak u typowej stokrotki, lub mogą rozchodzić się promieniście w kształcie rurkowatej łyżeczki. Liście różnią się w zależności od odmiany; mogą być lancetowate lub szeroko jajowate, gładkie, ząbkowane lub klapowane.Kwiaty te najlepiej sadzić wiosną, po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Kwiaty te charakteryzują się dość szybkim wzrostem – zakwitają po około dwóch miesiącach od wykiełkowania z nasion. Te delikatne byliny są odporne na mróz w strefach od 10 do 11, ale w innych strefach klimatycznych sadzi się je jako rośliny jednoroczne. Chociaż w rodzaju występuje ponad 70 gatunków, większość sprzedawanych w handlu stokrotek afrykańskich to kultywary i mieszańce wywodzące się od O. ecklonis, O. jucundum i kilku innych gatunków.Zobacz również: jak szlifować beton

Stokrotka afrykańska jak pielęgnować?

Stokrotki afrykańskie równie dobrze sprawdzają się w gruncie, jak i w pojemnikach. Kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata i ponownie od późnego lata do wczesnej jesieni. Ponieważ stokrotki afrykańskie przestają kwitnąć w czasie upałów, najlepiej uprawiać je w połączeniu z innymi roślinami, które będą atrakcyjne wizualnie w szczycie lata.Kwiaty te są dość łatwe w utrzymaniu, jeśli uprawia się je w środowisku, które lubią. Należy zapewnić im dużo słońca i glebę z dobrym drenażem. Przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni) należy regularnie podlewać i nawozić rośliny. Stokrotka afrykańska przekwitłe kwiaty należy usuwać, aby pobudzić rośliny do ponownego kwitnienia.

Uprawa stokrotki afrykańskiej

Światło

Kwiaty te najlepiej kwitną w pełnym słońcu. Mogą być uprawiane w półcieniu, ale wtedy prawdopodobnie wytworzą mniej kwiatów. Kwiaty zwykle otwierają się pod wpływem światła i zamykają w nocy lub podczas pochmurnej pogody. Jednak niektóre nowsze odmiany, takie jak '4D Pink’, '4D Silver’ i '4D Berry’, pozostają otwarte w nocy.

Przeczytaj również:  Estetyczna i trwała nawierzchnia modułowa

Gleba

Stokrotki preferują glebę bogatą w składniki organiczne, z dobrym drenażem i lekko kwaśnym odczynem pH. W czasie sadzenia należy dodać do gleby kompost lub inne substancje organiczne, aby poprawić drenaż i wzbogacić ją w składniki odżywcze.

Woda

Po posadzeniu rośliny są odporne na suszę, ale do prawidłowego wzrostu potrzebują co najmniej 1 cm wody tygodniowo. W okresach suszy lub intensywnych upałów rośliny zwalniają tempo wzrostu i przechodzą w stan spoczynku. Staraj się, aby gleba była równomiernie wilgotna. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, ponieważ zbyt mokra gleba może sprzyjać rozwojowi chorób, takich jak gnicie korzeni.

Temperatura i wilgotność powietrza

Preferują łagodną pogodę i właśnie wtedy kwitną najobficiej. W nocy mogą wytrzymać temperaturę do około 40 stopni Fahrenheita, ale mróz może je uszkodzić lub zabić. Wilgotność zwykle nie stanowi dla nich problemu, o ile mają dobrą cyrkulację powietrza, odpowiednie podlewanie i drenaż gleby.

Nawożenie

Te kwiaty potrzebują dużo pożywienia, aby rosnąć i kwitnąć jak najlepiej. Oprócz wymieszania kompostu z glebą, przez cały sezon wegetacyjny należy co miesiąc stosować zrównoważony nawóz dla roślin kwitnących. Rośliny doniczkowe mogą wymagać jeszcze częstszego dokarmiania.

Zobacz też: Beton B20 – Właściwości, zastosowanie i proporcje!

Stokrotki afrykańskie

Zobacz też: Beton B20 – Właściwości, zastosowanie i proporcje!

Odmiany stokrotki afrykańskiej – rodzaje stokrotek afrykańskich

Istnieją dziesiątki gatunków i odmian kwiatu:

  • Osteospermum 'Passion Mix’: Ta kompaktowa roślina osiąga około 1 metra wysokości i występuje w różnych kolorach (różowym, fioletowym, różowym i białym), wszystkie z niebieskim środkiem. Jest to odmiana łatwa w uprawie z nasion i znana ze swojej odporności na wysokie temperatury.
  • Osteospermum '4D’: Kwiaty te, znane z puszystych, kępkowatych kwiatów, pozostają otwarte przez cały dzień, nawet w upalne dni. Rośliny osiągają wysokość do 14 cm.
  • Osteospermum 'Flower Power Spider White’: Kwiaty mają dziwne, łyżkowate, biało-lawendowe płatki ze złotym środkiem. Rośliny osiągają wysokość około 14 cali.
  • Osteospermum 'Lemon Symphony’: Maślano-żółte płatki tej rośliny mają purpurowy środek i pomarańczowe oko. Wysokość tej odmiany wynosi około 14 cali.
  • Osteospermum 'Sideshow Copper Apricot’: Ta odmiana ma efektowne, bladomorelowe kwiaty z purpurowym środkiem i purpurowym dyskiem. Dorasta do 12 cali wysokości.
Przeczytaj również:  Paciorecznik indyjski. Canna Indica - uprawa i sadzenie

Zobacz też: Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?

Rozmnażanie stokrotek afrykańskich

Większość odmian stokrotki afrykańskiej to mieszańce, które nie wyrosną z nasion pobranych z roślin. Można jednak łatwo rozmnażać rośliny przez sadzonki. W tym celu:

  1. Najpierw należy wypełnić płytką tackę sterylną mieszanką do zapuszczania nasion. Lekko zwilż mieszankę.
  2. Następnie za pomocą ostrych nożyc do gałęzi zbierz sadzonki roślin o długości 2-3 cali, które mają co najmniej dwa zestawy węzłów liściowych. Uszczykuj wszystkie obecne pąki kwiatowe i usuń dolne liście.
  3. Zanurz uciętą końcówkę w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść ją w mieszance do sadzonek.
  4. Przykryj tackę plastikową kopułą i umieść ją w miejscu o jasnym, pośrednim świetle i temperaturze między 60 a 68 stopni Fahrenheita.
  5. W ciągu czterech do sześciu tygodni rośliny powinny być wystarczająco ukorzenione, aby można je było przesadzić do pojedynczych pojemników wypełnionych mieszanką doniczkową lub do ogrodu na zewnątrz.

Zobacz też: Kiedy przycinać świerki i jak często?

Stokrotka afrykańska nasiona – jak wyhodować stokrotkę afrykańską z nasion?

Mieszańce sprzedawane w centrach ogrodniczych zwykle nie są łatwo dostępne jako nasiona, ale można znaleźć nasiona niektórych czystych odmian gatunkowych stokrotki afrykańskiej, takich jak Osteospermum ecklonis. Oto jak rozpocząć uprawę roślin z nasion:Na około osiem do dziesięciu tygodni przed ostatnimi zimowymi/wiosennymi przymrozkami wysiej nasiona bezpośrednio na powierzchni doniczki wypełnionej zwykłą mieszanką doniczkową. Nasiona należy bardzo lekko przykryć (aby nasiona mogły wykiełkować, konieczne jest światło). Nasiona należy utrzymywać w stanie wilgotnym do momentu wykiełkowania. Stokrotka afrykańska sadzonki należy uprawiać w jasnym, pośrednim świetle do czasu sadzenia na zewnątrz. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach powinny być hartowane przez dwa pełne tygodnie przed wysadzeniem na zewnątrz. Sadzonki należy przycinać bezpośrednio po posadzeniu, aby uzyskać bardziej krzaczasty wzrost.

Stokrotka afrykańska choroby – popularne szkodniki i choroby roślin

Nie ma wielu szkodników ani chorób, które atakują stokrotki afrykańskie, jeśli rośliny są utrzymywane bezstresowo w odpowiednim środowisku. Jednak w wilgotnych warunkach należy uważać na choroby grzybowe, takie jak szara pleśń. Takie choroby objawiają się uszkodzonymi lub przebarwionymi liśćmi. Należy dążyć do poprawy cyrkulacji powietrza wokół rośliny, co może zwalczać choroby grzybowe, a w razie potrzeby stosować środki grzybobójcze.Niektóre popularne szkodniki roślin, w tym mączliki i mszyce, mogą stać się problemem, zwłaszcza w przypadku zestresowanych roślin. Można je jednak zwalczać za pomocą mydła owadobójczego lub oprysków chemicznych, jeśli zostaną wcześnie wykryte.

Przeczytaj również:  Dlaczego róże usychają? Choroba róż, choroby i szkodniki

Stokrotka afrykańska w ogrodzie – co zrobić?

Stokrotki afrykańskie nie potrzebują zbyt wielu zachęt do kwitnienia, ale jak w przypadku wielu roślin kwitnących, regularne usuwanie zbędnych kwiatów spowoduje dodatkowe kwitnienie. Kilka czynników może powodować osłabienie kwitnienia:

  • Złe odżywianie: Jeśli rośliny nie kwitną dobrze, spróbuj zwiększyć częstotliwość ich nawożenia do co dwa lub trzy tygodnie. Zwłaszcza rośliny doniczkowe wymagają więcej nawozu.
  • Ekstremalne ciepło i ekstremalna suchość: Jeśli rośliny nie kwitną wystarczająco obficie, spróbuj je zacienić i podlać dodatkową ilością wody.
  • Niedostateczna ilość światła: Stokrotki afrykańskie generalnie tolerują półcień, ale zbyt mało słońca spowoduje, że rośliny staną się wątłe i nie zakwitną zbyt obficie.

Najczęstsze problemy z afrykańskimi stokrotkami

Stokrotki afrykańskie są w dużej mierze roślinami bezproblemowymi, ale oprócz typowych problemów związanych z owadami i chorobami, może pojawić się kilka innych typowych problemów:

Uszkodzenia przez zwierzęta

Choć przyczyny tego zjawiska nie są jasne, stokrotki afrykańskie szczególnie upodobały sobie zwierzęta naziemne. W regionach, w których występują jelenie, te kopytne ssaki również uwielbiają żerować na stokrotkach afrykańskich. Jedyną naprawdę skuteczną ochroną przed żerującymi zwierzętami jest solidne ogrodzenie.

Zmniejszone kwitnienie w środku lata

W chłodniejszym klimacie, afrykańskie stokrotki zazwyczaj kwitną konsekwentnie od wiosny do jesieni, ale w bardzo gorącym, wilgotnym klimacie możesz zobaczyć rośliny w stanie półśpiączki w najgorętszych tygodniach w środku lata. Jest to normalne zjawisko, a rośliny odradzają się wraz z ochłodzeniem pogody. W takich regionach najlepiej sadzić stokrotki afrykańskie w półcieniu.

Jak zimować stokrotkę afrykańską?

Na zimowanie stokrotki wybierz pomieszczenie wolne od mrozu. Jeśli jest w nim zimno (nie mniej niż 5°C), zniesie je, o ile nie zamarznie, a podłoże pozostanie prawie suche.
Nie trzeba więc jej podlewać, a tym bardziej przynosić do niej nawozu.
Jeśli zimujemy ją w szklarni lub na ogrzewanej werandzie, podlewamy raz na 10-15 dni, gdy podłoże zaczyna całkowicie wysychać. Nigdy nie zostawiaj wody w kubku podczas zimowania.
Wiosną, gdy wszelkie ryzyko mrozu zostało wyeliminowane, ponownie wyprowadź roślinę na zewnątrz i stopniowo przyzwyczajaj ją do pełnego słońca. Będziecie mogli ją znowu normalnie podlewać i zrobić dobry wkład z suszonej krwi i proszku ze zmiażdżonego rogu, aby zobaczyć jak zaczyna znowu i obficie kwitnie.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *