brak prądu w gniazdku jak naprawic

Brak prądu w gniazdku – co robić?

Brak prądu w gniazdku to poważny problem w obecnych czasach, gdzie wszystkie urządzenia potrzebują prądu. W przypadku gdy osoba nie ma pojęcia o elektryczności, ustalenie gdzie powstał problem jest praktycznie niemożliwe. Jak sprawdzić w bezpieczny sposób dlaczego brakuje prądu w gniazdku? Zrobimy to sami czy przy pomocy specjalistów? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Brak prądu w gniazdku – identyfikacja awarii

Wkładamy kabel od urządzenia elektrycznego do gniazdka i nie uruchamia się. Brak prądu w gniazdku może powstać w wyniku kilku czynników. Pierwszym krokiem jaki należy zrobić jest sprawdzenie, czy problem pojawia się w jednym gniazdku, czy w kilku. Do tego testu przydatne jest urządzenie – próbnik (mały śrubokręt). Po włożeniu go do gniazdka pokaże nam informację, czy jest napięcie elektryczne, pozwala to na znalezienie, gdzie powstaje brak prądu w kontaktach. Przy użyciu próbnika sprawdzisz w których gniazdkach powstał problem z brakiem prądu.

Zobacz też: Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?

Przeciążenie instalacji elektrycznej

Jednym z najpopularniejszych problemów z prądem w gniazdku jest przeciążenie instalacji elektrycznej. W takim przypadku, aby rozwiązać awarię należy odciążyć sieć. Wystarczy poodpinać urządzenia elektryczne z gniazdka i ponownie uruchomić bezpiecznik. Brak prądu w wyniku przeciążenia instalacji elektrycznej jest prosty do naprawienia i każdy powinien sobie z nim poradzić.

Zwarcie w instalacji elektrycznej – zwarcie w gniazdku

Kolejnym problemem, który generuje brak prądu w gniazdku jest powstanie zwarcia w instalacji elektrycznej. Powstanie tego zdarzenia może być za sprawą urządzenia elektrycznego, starych przewodów lub przestarzałej instalacji elektrycznej w budynku. Identyfikacja oraz naprawa tego problemu nie jest możliwa bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Najprościej jest się skontaktować z pogotowiem elektrycznym w Twoim mieście

Przeczytaj również:  Bezpieczne Fundamenty: 10 Metod Minimalizujących Ryzyko na Pracach Budowlanych

Zobacz też: Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Awaria prądu w okolicy

Zdarzają się sytuacje w których brak prądu powstaje za sprawą awarii na całej ulicy lub w wyniku planowanego wyłączenia prądu. Najlepiej skontaktować się z sąsiadem i dopytać czy również u niego pojawiły się problemy.

Jakie jest napięcie w gniazdku?

Napięcie jednofazowe w wynosi 230 Volt, takie napięcie spotykamy w standardowym gniazdku, natomiast napięcie wielofazowe 400 V, spotykamy w np. kotłowni, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym

Zobacz również: stokrotka afrykańska

Uszkodzony przewód lub gniazdko

Jednym z elementów generujących problem może być same gniazdko elektryczne, które jest jednym z najczęściej psujących się elementów w domu. Rozpoznanie awarii jest proste:

  • gniazdo nie działa;
  • gniazdo się przegrzewa – dzieje się tak w przypadku złego zamocowania przewodów i stykania się, które generuje spięcia. W takim przypadku warto wezwać specjalistę, który kompleksowo naprawi awarię;
  • gniazdo wypada ze ściany.

Brak prądu w gniazdku – podsumowanie

Mam nadzieję, że w artykule dowiedziałeś się z czego wynika brak prądu w gniazdkach.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *