smierdzi ze zlewu

Dlaczego z mojego zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach? Oto 5 powodów!

Jedyną rzeczą gorszą od problemu z hydrauliką jest taki, który sprawia, że w domu unosi się nieprzyjemny zapach! Jeśli śmierdzący zlew rujnuje środowisko domowe, możesz nie wiedzieć, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu lub jak się go pozbyć. Możesz również obawiać się, że zapach oznacza konieczność zapłacenia wysokiego rachunku za usługi hydrauliczne.

Twój zlew ma trudne zadanie. Wyobraź sobie wszystkie rzeczy, które trafiają do zlewu w ciągu tygodnia, zwłaszcza jeśli masz urządzenie do usuwania odpadów. Z czasem nawet w najczystszym domowym zlewozmywaku zaczną gromadzić się bakterie powodujące nieprzyjemny zapach lub zatory.

Na szczęście pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z odpływu zlewu jest zazwyczaj dość proste.

Jeśli zastanawiasz się: „Dlaczego mój odpływ zlewu śmierdzi?”. Jesteśmy tu dla Ciebie. Przeczytaj, jakie są najczęstsze powody, dla których ta ważna część Twojego domu zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach i co możesz z tym zrobić.

Zobacz również: brak prądu w gniazdku

Dlaczego odpływ zlewu śmierdzi?

Kiedy zauważysz, że Twój zlew kuchenny śmierdzi, możesz nie wiedzieć dlaczego. Dobra wiadomość jest taka, że śmierdzące zlewozmywaki są często wynikiem drobnego problemu, który można łatwo naprawić. W zależności od tego, co jest przyczyną, być może uda Ci się to nawet zrobić samodzielnie.

1. Pleśń i grzyby

Czasami przeoczony przeciek powoduje nieprzyjemny zapach, a winę za to ponosi zlew. Woda wydostająca się z rur może przesiąknąć drewno i inne materiały znajdujące się w pobliżu, powodując powstawanie zapachu pleśni. Dlatego, jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach w okolicy zlewu, jednym z pierwszych kroków powinno być poszukanie przecieków.

Przeczytaj również:  Mardom Decor - jakie dodatki wybrać do stylu glamour?

2. Rozwój bakterii

Jeśli jesteś pewien, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu nie jest nieszczelność, najbardziej prawdopodobnym winowajcą są bakterie. Bakterie są naturalną częścią instalacji hydraulicznej, ale gdy jest ich zbyt dużo lub gromadzą się niewłaściwe rodzaje, mogą powodować okropne zapachy.

Podczas normalnego użytkowania zlewu do rury dostaje się wszystko, od resztek jedzenia po włosy. W końcu nawet regularnie czyszczony zlew może zgromadzić wystarczająco dużo bakterii, aby wywołać nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli gdzieś jest zator lub początek zatoru.

3. Zatkany odpowietrznik kanalizacji

Jeśli zlew brzydko pachnie i nie odprowadza wody prawidłowo, istnieje prawdopodobieństwo, że masz zatkany otwór kanalizacyjny. W takim przypadku gazy, które normalnie wydostają się z rur, zostają uwięzione i gromadzą się, powodując nie tylko narastający nieprzyjemny zapach, ale także problemy z odprowadzaniem wody.

Jest to częstsza przypadłość w domach, które nie są regularnie użytkowane, więc jeśli masz domek letniskowy z cuchnącym zlewem, może to być przyczyną.

4. Siarczany

Jeśli Twój zlew ma wyraźny zapach zgniłych jaj, być może w wodzie jest zbyt dużo siarczanów. Nie jest to toksyczne, ale siarczany mogą uszkadzać ubrania i powodować problemy trawienne po ich spożyciu. Zbyt duża ilość siarczanów w wodzie może również powodować problemy z odprowadzaniem wody, co oznacza, że zapach może pochodzić zarówno z samych siarczanów, jak i z zatoru.

Zobacz też: Kiedy przycinać świerki i jak często?

5. Błędy w pompowaniu

Czasami zapach może być wyczuwalny zaraz po wykonaniu prac hydraulicznych lub zainstalowaniu nowych rur. Może to być spowodowane błędem popełnionym przez hydraulików, takim jak nieszczelna rura lub brakujący element. Jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu zlewu wkrótce po wizycie hydraulika, skontaktuj się z nim, aby ponownie sprawdził wykonaną pracę.

Co zrobić, gdy z odpływu zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach?

Na szczęście śmierdzące zlewozmywaki są często dość łatwe do samodzielnego załatwienia przed koniecznością zaangażowania fachowca. Jeśli problem polega tylko na gromadzeniu się osadów lub drobnych zatkaniach, pomocne mogą okazać się niektóre z tych typowych porad dla majsterkowiczów dotyczących czyszczenia odpływu zlewu.

Przeczytaj również:  Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych do Twojego domu - poradnik zakupowy

Zobacz też: Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?

Gorąca woda i mydło do naczyń

Jeśli masz szczęście, wystarczy, że zlew zostanie porządnie umyty. Zacznij od napełnienia zlewu co najmniej kilkoma centymetrami bardzo gorącej wody, a następnie dodaj trochę płynu do mycia naczyń i mieszaj mieszaninę, aż zacznie bulgotać. Kiedy będziesz gotowy, otwórz odpływ i pozwól, aby mieszanina mydła przepłynęła przez niego.

Jeśli masz delikatny zapach lub nowy zlew, może to być wszystko, co jest potrzebne, aby wszystko znów ładnie pachniało.

Zobacz też: Chudziak – chudy beton. Proporcje i zastosowanie chudego betonu

Lód, skórki cytryny i sól

Gdy zwykłe mydło i gorąca woda nie wystarczą, możesz spróbować tej techniki. Przy wyłączonym urządzeniu do usuwania odpadów włóż do odpływu kilka kostek lodu i garść gruboziarnistej soli. Włącz urządzenie i pozwól, aby lód i sól były przetwarzane przez kilka chwil, a następnie wrzuć skórki z cytryny.

Sól i lód pomogą pozbyć się resztek jedzenia, a skórki z cytryny wyeliminują nieprzyjemny zapach.

Soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona i ocet to wypróbowana i prawdziwa metoda majsterkowania, która może być bardzo skuteczna w czyszczeniu śmierdzących odpływów zlewu.

Zacznij od zagotowania gorącej wody na kuchence. Gdy woda będzie się podgrzewać, wsyp do odpływu jedną filiżankę sody oczyszczonej i jedną filiżankę octu, a następnie pozostaw mieszaninę. Po około dziesięciu minutach przepłucz odpływ wrzącą wodą.

Na zakończenie przepłucz odpływ zimną wodą z kranu i poczekaj, czy nieprzyjemny zapach zniknie.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *