Smugi po malowaniu

Jak usunąć odciski palców i smugi z pomalowanej ściany?

Jeśli ściany są pomalowane farbą z połyskiem, ślady smug i odciski palców zwykle łatwo schodzą. Inaczej jest, gdy farba jest płaska; bez żywic, które nadają połysk, płaska farba wchłania plamy. A jeśli próbujesz je usunąć, możesz łatwo przetrzeć farbę. Najlepiej sprawdza się połączenie mydła i czystej wody, ale najpierw je wypróbuj. Może to spowodować więcej problemów, niż już miałeś.

Zobacz też: Dlaczego z mojego zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach? Oto 5 powodów!

Smugi po malowaniu – spróbuj zwykłej wody

Najbezpieczniej jest zacząć od najłagodniejszego środka czyszczącego, czyli zwykłej wody, ale może się to nie udać na płaskim wykończeniu. Słabe środki czyszczące muszą być połączone z pewnym pocieraniem, aby były skuteczne, a pocieranie płaskiej farby to szybki sposób na jej uszkodzenie. Jeśli jednak wykończenie ma jakikolwiek połysk, przetrzyj je lekko zwykłą wodą, a jeśli to nie przyniesie efektu, wymieszaj roztwór składający się z 1 uncji płynu do mycia naczyń na galon ciepłej wody i spróbuj tego. Detergent może mieć wystarczającą moc emulgującą, aby poradzić sobie ze smugami.

Zobacz też: Jak spuścić wodę z bojlera?

Smugi po malowaniu – zmywanie płaskiej farby

Najlepsze podejście do podjęcia z ściany z płaskim wykończeniem jest umyć wszystko wodą z mydłem, a następnie spłukać zwykłą wodą – wykończenie jest zbyt delikatne, aby czyścić punktowo. Zmieszaj roztwór 1 lub 2 uncji płynu do mycia naczyń na galon ciepłej wody; nasącz nim szmatę i, zaczynając od góry ściany, delikatnie przetrzyj całą powierzchnię. Po zakończeniu powtórz procedurę ze zwykłą wodą; następnie osusz ścianę, lekko przecierając ją suchą szmatką. Wycieraj jak najdelikatniej, unikając silnych działań ściernych.

Przeczytaj również:  Gotowe projekty domów - jak wybrać idealny dla siebie?

Zobacz też: Kiedy przycinać świerki i jak często?

Smugi po malowaniu – zmywanie farby z połyskiem

Jeśli ściany mają jakikolwiek połysk, możesz wypróbować silniejsze środki czyszczące, aby usunąć problematyczne smugi i ślady. Jeśli roztwór mydła nie daje żadnego efektu, zmieszaj roztwór składający się z 1 filiżanki amoniaku, 1/2 filiżanki octu, 1/4 filiżanki sody oczyszczonej i 1 galonu wody. Wypróbuj ten roztwór na niewidocznym fragmencie ściany, a jeśli nie wpłynie on na wykończenie, użyj go do zmycia uporczywych śladów, przecierając lekko nieścierną gąbką celulozową. Pasta z sody oczyszczonej i wody, delikatnie wtarta w najbardziej uporczywe plamy gąbką i spłukana, powinna usunąć plamy.

Inne opcje

Odciski palców i smugi mają tendencję do gromadzenia się, a lekkie mycie, zanim staną się zauważalne, jest lepsze niż próby ich usunięcia, gdy nie można już ich zignorować. Po osiągnięciu tego punktu na płaskiej farbie, najlepszym rozwiązaniem może być ponowne malowanie, zwłaszcza jeśli ślady są na płaskiej farbie. Jeśli ściany mają połysk, można również usunąć ślady roztworem octu i wody w proporcji 1:1, który jest również dobry do usuwania smug ze stolarki i listew wykończeniowych pomalowanych emalią.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *