Wiele projektów związanych ze szlifowaniem i polerowaniem posadzek betonowych zaczyna się od pytania: „Czy możemy wypożyczyć sprzęt, czy musimy kupić własny?”. Cóż, jeśli będziesz uważnie śledzić nasz proces, być może będziesz w stanie szlifować swoje podłogi. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.
Po pierwsze, zdefiniujmy, co to jest szlifowanie. Szlifowanie polega na tym, że tarcza ścierna „usuwa materiał z powierzchni podłoża, aby nadać mu kształt, fakturę lub profil”. Tarcze ścierne są używane z wodą lub olejem jako środkiem smarnym, który ułatwia ich cięcie.
Szlifowanie odbywa się etapami. Każdy etap pozostawia gładszą powierzchnię niż poprzedni, co wymaga mniej pracy, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Należy zacząć od szlifowania zgrubnego i przechodzić przez coraz drobniejsze i bardziej wyrafinowane etapy, aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Do zakończenia całego procesu należy użyć specjalnych narzędzi diamentowych.
Zobacz też: Naturalne kosmetyki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Spis treści
NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIA PRZED SZLIFOWANIEM POWIERZCHNI BETONOWEJ
Szlifierka do podłóg betonowych to doskonały sposób na usunięcie drobnych wad powierzchni i uszkodzeń farby. Maszyny wykonują pracę w czasie o połowę krótszym od czasu pracy ręcznej, zapewniając przy tym jednorodność niemożliwą wcześniej do osiągnięcia ręcznie.
Proces obejmuje przesuwanie tarczy lub bębna ściernego po powierzchni betonu oraz podawanie wody pod wysokim ciśnieniem, która działa jako chłodziwo i smar.
Kluczem do udanego polerowania posadzki jest wiedza o tym, jakiego rodzaju maszyny będziesz potrzebował, jak ona działa i jakie przygotowania muszą być najpierw wykonane na powierzchni.
KROK 1
Istnieje wiele powodów, dla których beton może stać się wżarty lub poplamiony w wyniku wieloletniego użytkowania. Przygotowanie powierzchni jest istotną częścią procesu szlifowania. W celu uszczelnienia i ochrony betonu przed szlifowaniem można zastosować powłokę z betonu towarowego lub powłokę epoksydową. Powłoki te są dostępne w wielu kolorach, ale dodanie ich nieznacznie zwiększy koszty, ponieważ nie zawsze są one konieczne do celów renowacji podłogi.
KROK 2
Czyszczenie posadzki można wykonać przy użyciu myjki wysokociśnieniowej z dyszami zaprojektowanymi specjalnie do usuwania osadzonego brudu. Upewnij się, że środek ten dociera aż do podłoża.
KROK 3
Jeśli chcesz zabezpieczyć podłogę przed przyszłymi urazami, najlepiej jest wyczyścić duże rysy i wypełnić je łatami dostępnymi w handlu. Do wypełnienia większych dziur lub pęknięć dobrze nadają się wypełniacze epoksydowe.
KROK 4
Wypożycz w lokalnej wypożyczalni szlifierkę do podłóg, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Dostępne są tarcze 8-, 10- i 12-calowe z papierem ściernym o różnej ziarnistości – 40, 50, 80, 100, 120. Upewnij się, że maszyna może pracować z kijem i uchwytem, ponieważ pozwoli Ci to używać jej przez wiele lat.
KROK 5
Urządzenie powinno mieć podłączenie do wody, która pod wysokim ciśnieniem spryskuje betonową powierzchnię. Przed użyciem upewnij się, że urządzenie jest w stanie rozpylić wystarczającą ilość wody, aby schłodzić zarówno siebie, jak i materiały ścierne.
KROK 6
Aby zapobiec przesuwaniu się tarczy po postrzępionych kawałkach kruszywa lub innych materiałach, które nie są częścią powierzchni betonu, usuń je wcześniej za pomocą szczotki drucianej. Jest to bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa i przedłużenia żywotności urządzenia.
SPOSOBY SZLIFOWANIA POSADZKI BETONOWEJ
Podłoga z płyt chodnikowych w Twoim starym gospodarstwie jest pokryta cienką warstwą betonu, a po latach ruchu pieszego nadszedł czas, aby przywrócić jej piękno i oryginalny charakter. Szlifierki do betonu nie są przeznaczone do usuwania rys i wyżłobień, dlatego należy uważać, aby nie szlifować zbyt głęboko w kamieniu.
Szlifierka powinna być cały czas w ruchu, aby uniknąć przypaleń i gorących punktów. Pamiętaj o noszeniu ochronnych okularów, rękawic i maski przeciwpyłowej podczas szlifowania lub polerowania betonu.
WYCZYŚĆ CAŁĄ PODŁOGĘ PRZED SZLIFOWANIEM
Przed rozpoczęciem szlifowania należy usunąć wszelkie luźne materiały, takie jak brud lub łuszcząca się farba, które mogą znajdować się na podłodze, zamiatając je silną miotłą. Można również użyć odtłuszczacza do betonu, takiego jak TSP (fosforan trójsodowy), który pomoże rozbić tłuszcz i olej, które mogą znajdować się na podłodze.
Zobacz też: Marmur na ścianę – jak uzyskać efekt marmuru na ścianie?
UŻYWAJ WŁAŚCIWEGO RODZAJU MATERIAŁU ŚCIERNEGO
Szlifierki są zazwyczaj wyposażone w wiele różnych typów i granulacji tarcz lub padów do różnych zastosowań, ale jeśli chcesz szlifować betonową podłogę, musisz użyć tarcz lub padów o granulacji 36. Im wyższa liczba ziaren, tym drobniejsze i gładsze będzie szlifowanie.
Należy również pamiętać o utrzymywaniu wolnego tempa podczas szlifowania, aby uniknąć zawirowań podczas szlifowania. Należy również pamiętać o tym, aby przejścia szlifowania zachodziły na siebie możliwie jak najdokładniej.
CHROŃ SIEBIE I INNYCH PRZED LATAJĄCYMI WIÓRAMI I PYŁEM
Podczas szlifowania należy nosić okulary i rękawice ochronne. Ponieważ beton jest bardzo twardy, nawet miękki beton może spowodować poważne obrażenia, jeżeli przy dużej prędkości spadnie z podłogi. Pył powstający podczas szlifowania betonu jest silnie alkaliczny, dlatego należy używać maski oddechowej, aby chronić się przed jego wdychaniem.
SZLIFUJ NA MAŁYCH POWIERZCHNIACH
Ponieważ beton jest tak twardy, jeśli będziesz próbował szlifować zbyt dużą powierzchnię naraz, tarcze szlifierki szybko się nagrzeją i szybciej się przepalą. Należy zacząć od niewielkiej powierzchni, np. 2 x 3 x 5 cm, i pracować w poprzek podłogi. Przed wymianą tarcz należy użyć ich tyle, aby większość szlifowania wykonać w jednym przejściu, aby się nie przegrzały.
UNIKANIE PRZEGRZEWANIA POSADZKI
Aby beton nie nagrzewał się zbytnio podczas szlifowania, należy utrzymywać go w stanie lekko wilgotnym i często poruszać szlifierką. Aby uniknąć powstawania gorących punktów, tarcza powinna być cały czas w ruchu, a jeśli pojawi się gorący punkt, należy na chwilę zwolnić, aż ostygnie.
Zobacz też: Stokrotka afrykańska, jak pielęgnować?
DLACZEGO POWINIENEM SZLIFOWAĆ BETONOWĄ PODŁOGĘ?
Istnieje kilka powodów, dla których stolarz może chcieć szlifować betonowe podłogi. Głównym z nich jest uzyskanie gładkiej, równej powierzchni do nakładania powłok wykończeniowych, takich jak woski, akryle i epoksydowe systemy podłogowe.
W przypadku sklepów komercyjnych szlifowanie może być konieczne w ramach konserwacji lub napraw budynku. Duże powierzchnie produkcyjne mogą wymagać regularnego wyrównywania.
Innym powodem, dla którego szlifuje się posadzki betonowe, jest ich odnawianie; może to obejmować usuwanie starych wykończeń, takich jak ciężkie farby lub powłoki epoksydowe. Konieczna może być naprawa pęknięć lub zużytych powierzchni.
Zobacz też: Chudziak – chudy beton. Proporcje i zastosowanie chudego betonu
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z WYKONYWANIA SZLIFOWANIA POSADZEK BETONOWYCH
Szlifowanie posadzki przynosi wiele korzyści. Jest to opłacalny sposób na odnowienie istniejącej podłogi, dzięki czemu wygląda ona jak nowa. Ma to znacznie większy wpływ niż nakładanie farby cementowej lub innych powłok wierzchnich.
Szlifowanie betonu nie tylko odnawia beton, ale także dodaje antypoślizgową powierzchnię do całego obszaru zewnętrznego, co czyni go bezpieczniejszym dla wszystkich, którzy używają go regularnie.
Szlifowanie podłóg betonowych nie jest tylko do użytku zewnętrznego, ale może być również wykonane na podłodze wewnątrz budynku, aby dać mu świeży wygląd i bardzo potrzebne odnowienie. Szlifierka betonu jest odpowiedzią dla tych, których betonowe podłogi stały się matowe, poplamione, wyszczerbione lub popękane.
Dzięki temu procesowi można zapewnić, że nowa podłoga będzie trwać dłużej. Proces ten może również odnowić płytki, kostki brukowe i bloki. Precyzyjnie zagęszczona, gładka i wypolerowana posadzka betonowa wygląda zachwycająco, bez wątpienia.
Po zakończeniu szlifowania, można wykonać dowolne wykończenie lub uszczelnienie wymagane. Być może trzeba będzie zastosować epoksydową powłokę do fugowania, utwardzacz koloru lub wypolerować ją. Szlifowanie nadmiaru farby i dekoracji z przedniej powierzchni betonowej podłogi przedłuży jej żywotność.
Zobacz też: Beton towarowy – rodzaje, wady i zalety
JAKI KOLOR WYBRAĆ?
Wybierając kolor utwardzacza epoksydowego do betonu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jedną z najważniejszych rzeczy do przemyślenia jest to, kto będzie korzystał z tej przestrzeni i jak duży ruch widzi.
Jeśli jest to czyjś garaż lub warsztat, będziesz chciał czegoś trwałego i odpornego na uderzenia. Możesz wybrać bardziej neutralny odcień koloru, na przykład szary utwardzacz lub coś jasnego, co będzie Ci się podobać.
Ciemniejsze kolory są również bardziej podatne na nagrzewanie się w miesiącach letnich, co powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu. Mimo to będą one zatrzymywać ciepło w zimie, dzięki czemu będą cieplejsze niż inne powłoki betonowe. Na przykład, jeśli mieszkasz w miejscu, które doświadcza bardzo gorące lata i mroźne zimy, prawdopodobnie chcesz myśleć o użyciu jaśniejszego koloru na podłodze. Powłoka epoksydowa sprawia, że cała betonowa podłoga wygląda niesamowicie.
Można również mieszać kolory łatwiejsze, gdy robi to na własną rękę, bez posiadania konkretnego sprzętu lub wiedzy. Na przykład, jeśli próbujesz dopasować kolor ścian w swoim domu, możesz wybrać jaśniejszy kolor. Ciemne kolory sprawiają, że rzeczy wyglądają na mniejsze; dlatego lepiej unikać ciemnych kolorów, jeśli podłoga jest już stosunkowo mała.