Monster odmiany

Monstera odmiany – przewodnik

Świat roślin domowych zakochał się po uszy w pięknej monsterze i jej dużych, szczelinowatych liściach. Ale czy wiesz, że istnieje kilka różnych odmian monstery, różniących się wielkością, kolorem i układem otworów? To prawda! W rzeczywistości istnieje 48 gatunków monstery, ale w lokalnej szkółce znajdziesz tylko kilka z nich. Zamieściliśmy tu najczęściej spotykane, a także bardzo rzadką odmianę, która w naturze została zauważona tylko 17 razy. Całkiem ładne, prawda?

Monstera jest często błędnie oznaczana w szkółkach i sklepach ogrodniczych, ponieważ liście monstery rosną i zmieniają się tak bardzo w ciągu całego życia. Młoda roślina może wyglądać zupełnie inaczej niż jej dojrzałe odpowiedniki, a nawet jak zupełnie inny gatunek!

Oto najpopularniejsze odmiany monstery, które najprawdopodobniej znajdziesz w swojej lokalnej szkółce i w sprzedaży internetowej, wraz z niektórymi cechami charakterystycznymi, abyś wiedział, co kupujesz!

Uwaga: filodendrony dwulistne są często mylone z monsterami (i odwrotnie), więc koniecznie przeczytaj nasz wpis o tym, jak je odróżnić!

Najpopularniejsze odmiany monstery (i która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia)

monstera deliciosa

Monstera Deliciosa

Jest to najbardziej rozpowszechniona odmiana monstery, którą wszyscy znamy i kochamy, i którą najczęściej można znaleźć podczas zakupów roślin. Ma duże, wspaniałe, dziurkowate liście, które są teraz tak popularne w szkółkach i w dekoracjach wnętrz. Z tą rośliną nie można się pomylić! (Kliknij tutaj, aby przeczytać Przewodnik po pielęgnacji liści Monstery).

Ciekawostka: Ta roślina jest nazywana „deliciosa”, ponieważ produkuje meksykańskie owoce chlebowca.

Zobacz również: efekt marmuru na ścianę

Monstera Borsigniana

Jest to właściwie odmiana deliciosy i może być sprzedawana pod tą samą nazwą, ponieważ trudno je odróżnić, gdy są młode.

Przeczytaj również:  Zalety i uroki domów z drewna- dlaczego warto zainwestować w naturalne materiały budowlane?

Jednym ze sposobów rozróżnienia jest przyjrzenie się łodydze. Deliciosa ma tendencję do marszczenia się, pucowania lub tworzenia małych, uroczych zgrubień w miejscu, w którym liść łączy się z łodygą, natomiast borsigniana nie. Borsigniana jest także mniejsza i rośnie szybciej niż deliciosa. Dojrzałe rośliny zwykle tworzą dwa schludne rzędy otworów/szczelin, a nie wyrastają otwory w bardziej chaotyczny sposób, jak w przypadku deliciosy.

Jeśli jednak zamiast deliciosy trafi się jedna z nich, nie ma się czego obawiać! Roślina ta może rosnąć równie wysoko, prawie tak samo duża i nieco szybciej, a nadal będzie wspaniałym dodatkiem do Twojego domu.

Monstera Variegata nie jest odrębną rośliną, ale raczej odmianą kolorystyczną. Czasami rośliny te wyglądają nawet jak pomalowane białą farbą. Osobiście je uwielbiam!

Variegated oznacza rośliny, które mają wzór w kolorze białym lub kremowym, a także zielonym. Takie rośliny są zwykle trudniej dostępne i dlatego są znacznie droższe.

Wiele odmian z tej listy występuje także w formie variegatej, jeśli masz szczęście je znaleźć! (Przeczytaj nasz artykuł Gdzie znaleźć Monstera Variegata, aby uzyskać więcej informacji)!

Monstera Adansonii

Ta odmiana jest nieco mniejsza niż deliciosa, ale otwory są nadal dość duże! Dziury zajmują około 50% powierzchni liścia.

Są one dość łatwe do znalezienia, ale są też błędnie oznaczane jako monstera obliqua (ale prawdziwe obliqua są niezwykle rzadkie, więc jeśli zobaczycie tę etykietę w szkółce, możecie być pewni, że w rzeczywistości macie do czynienia z monstera adansonii). Adansonii ma też zwykle grubsze, bardziej szorstkie liście niż obliqua.

Monstera Pinnatipartita

Monstera pinnatipartita ma bardzo duże, błyszczące liście, ale mają one raczej szczeliny, a nie dziurki, które sięgają do krawędzi liścia. Łodygi liści są sztywne i wytrzymałe, a liście mają wspaniały szmaragdowozielony kolor. Są nieco trudniejsze do znalezienia, ale zazwyczaj można je znaleźć w Internecie.

Przeczytaj również:  10 pomysłów na idealny prezent dla stolarza- sprawdź nasze propozycje!

Monstera Dubia

Ostateczny przewodnik po odmianach Monstery – źródło roślin Monstera

To jest jedna z moich ulubionych roślin! Ta odmiana charakteryzuje się bardzo małymi, sercowatymi liśćmi o ciemno- i jasnozielonym zabarwieniu. Nie jest ona sama w sobie variegated, ale zbliża się do tego. Rośnie jak winorośl o krótszych łodygach i liściach, które rosną bliżej pnącza.

Trudno je znaleźć, ale jeśli już się trafi, należy ją łapać!

Monstera Siltepecana

Ta urocza odmiana ma duże liście w kształcie łezki z mniejszymi otworami wokół centralnej żyły. Często mają jaśniejszy kolor niż inne monstery i zawierają zarówno ciemne, jak i jasne odcienie zieleni. Przepiękne! Trudniej je znaleźć, ale są piękne, jeśli uda Ci się je zdobyć.

Monstera Obliqua

Przykro nam to mówić, ale tej rośliny nie znajdziesz w Home Depot, ani nigdzie indziej. Ale jest tak ładna, że mimo to chcieliśmy ją zamieścić!

Te wspaniałe rośliny nadal mają charakterystyczne otwory, ale liście są bardziej podziurawione niż ulistnione! Dziury mogą pochłonąć nawet 90% cienkich jak papier liści, dlatego rośliny te są niezwykle delikatne i nie znajdziesz ich w szkółkach. Jeśli jednak masz szczęście, możesz je spotkać w niektórych ogrodach botanicznych. Roślinę tę zauważono w naturze tylko 17 razy i jest ona często badana pod kątem krzyżowania z innymi odmianami.

Rhaphidophora Tetrasperma lub „Mini Monstera”

Oszukujemy, ponieważ ta roślina nie jest technicznie rzecz biorąc monsterą (pewnie zauważyłeś, że w nazwie naukowej nie ma słowa „monstera”), ale pięknie się z nią prezentuje!

Ta roślina wygląda jak mniejsza wersja monstery, z tymi samymi charakterystycznymi otworami w liściach, choć duże otwory sięgają aż do krawędzi liścia i wydają się bardziej karbowane. Głęboki zielony kolor jest oszałamiający, a rośliny te są bardziej powszechne niż niektóre bardziej egzotyczne odmiany monstery i nadal są dość łatwe w pielęgnacji. (Przeczytaj porady na temat pielęgnacji monstery Mini tutaj.) Sprawdź tę roślinę na Amazon!

Przeczytaj również:  Kiedy przycinać świerki i jak często?

Zobacz również: jak usunąć super glue

Wyhoduj swoją kolekcję!

Dobra wiadomość jest taka, że te odmiany mają bardzo podobne wymagania pielęgnacyjne, więc nie będziesz musiał uczyć się na nowo, jak dbać o każdą nową odmianę, którą dodasz do swojej kolekcji. Odwiedź lokalną szkółkę i sprawdź, czy znajdziesz którąś z tych odmian, lub poszukaj jej w Internecie. Niektóre z bardziej egzotycznych monstera mogą być trudne do znalezienia, ale jest to możliwe! Twój wewnętrzny ogród będzie wyglądał wspaniale z kilkoma z nich.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *