klajster

Jak zrobić klej z mąki i wody?

Być może nie wszyscy wiedzą, że pomocny klej można przygotować z wody i mąki. Uzyskanie kleju z mąki jest możliwe, gdy zachowamy właściwe proporcje. Popularny klej z mąki ziemniaczanej, zwany klajstrem, może zastąpić klej biurowy i cieszy ekologów, gdyż nie zawiera chemikaliów. W następnych akapitach więcej na temat wytwarzania kleju z mąki!

Klajster – alternatywa dla kleju!

Klajster to powszechnie stosowana substancja, która może zastąpić klej biurowy czy tapetowy. Osoby ceniące naturę docenią to rozwiązanie, gdyż receptury klajstru nie zawierają szkodliwych dodatków. To zdrowe, tanie i praktyczne wyjście.

Klej domowej roboty powstaje z połączenia wody i mąki ziemniaczanej. Jest całkowicie bezpieczny, więc można go używać podczas twórczych zabaw z dziećmi. Sprawdzi się przy pracy z gazetami, modelowaniu czy sklejaniu różnych elementów. Wystarczy dodać wodę i mąkę w odpowiednich proporcjach, a następnie zagotować, by otrzymać klajster, który jest bezpieczny dla skóry.

Innymi słowy, klajster to klej uzyskiwany przez zmieszanie skrobi, czyli mąki ziemniaczanej z gorącą wodą. Taki domowy klej przydaje się w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do sklepu budowlanego, a potrzebujemy kleju natychmiast. W takim przypadku klej z mąki i wody okaże się niezastąpiony.

Jak zrobić klej z mąki?

Istnieje kilka sprawdzonych metod na przygotowanie kleju z wody i mąki. Jak stworzyć klej z tych składników, który ma liczne zalety i zastosowania? To proste i nie wymaga zawiłego przepisu ani procedury. Klej z mąki może być użyteczny w różnych sytuacjach, a metody na klajster są nieskomplikowane. Oto kilka wariantów domowego kleju z mąki i wody:

Rozpuszczamy mąkę pszenną lub żytnią w niewielkiej ilości zimnej wody, a resztę gotujemy. Gorącą wodę dodajemy do wcześniej rozrobionej mąki. Całość mieszamy aż do uzyskania gładkiej konsystencji, jeśli pojawią się grudki, gotujemy i mieszamy aż uzyskamy jednolitą masę. Tak przygotowany klej z mąki do papieru jest gotowy do użycia.

Przeczytaj również:  Pleksi na wymiar - Uniwersalne zastosowanie i zalety techniczne

Drugi sposób na klej z mąki ziemniaczanej także jest łatwy. Do pojemnika wsypujemy pół szklanki mąki, a następnie dodajemy pół szklanki wody. Mieszamy, aby połączyć składniki, a potem dodajemy 1 szklankę wrzątku i energicznie mieszamy. Uzyskana substancja może służyć jako domowy klej.

Czasami metody na klej z mąki ziemniaczanej zalecają nie tylko zalewanie wrzątkiem, ale również gotowanie mieszanki, podobnie jak w przypadku kisielu.

Istnieje kilka wariantów przepisu na klej z mąki i wody, ale zawsze używa się do tego mąki ziemniaczanej lub pszennej i właściwej ilości wody. Można zauważyć, że powstały domowy klej ma konsystencję mazi i łatwo się go rozprowadza. To od nas zależy, czy chcemy uzyskać gęsty klej, czy raczej rzadki klej z mąki i wody. Wszystko zależy od stosunków, jakie użyjemy przy przygotowywaniu kleju z mąki i wody.

Klej z mąki – proporcje

Klej z mąki do papieru można przygotować samodzielnie w domowych warunkach, a potrzebne będą naczynie, woda, mąka, garnek oraz narzędzie do mieszania, najlepiej trzepaczka kuchenna. Jak wykonać klej z mąki? Kluczowe jest zachowanie właściwych proporcji, zgodnie z przepisami na klej z wodą i mąką ziemniaczaną lub pszenicą. Oto kilka wskazówek dotyczących proporcji:

klej z mąki ziemniaczanej z dodatkiem mąki pszennej:

  • 1 płaska łyżeczka mąki pszennej
  • 1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka ciepłej wody

klajster z wody i mąki ziemniaczanej:

  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka zimnej wody
  • 0,5 szklanki ciepłej wody

domowy klej z mąki pszennej:

  • 2 pełne łyżki mąki pszennej
  • 0,5 szklanki zimnej wody
  • 1 szklanka gorącej wody (wrzątek)

klajster z mąki żytniej z odrobiną soli:

  • 6 szklanek wody
  • 1 szklanka mąki
  • Kilka łyżek soli

W zależności od stosowanych proporcji przy tworzeniu kleju z mąki, uzyskamy konsystencję gęstą lub rzadką. Wybór gęstości kleju z mąki zależy od naszych potrzeb i celu zastosowania.

Jakie właściwości i zastosowanie ma klej z mąki?

Należy zacząć od tego, że klej z mąki ma wiele zastosowań oraz zalet:

  • bezpieczny
  • tani
  • ekologiczny
  • łatwo dostępny
  • prosty do wykonania
  • łatwy do usunięcia
Przeczytaj również:  Kiedy mężczyzna broni się przed uczuciem? Zobacz kiedy facet ucieka przed uczuciem

Klej z mąki sporządza się wyłącznie z kuchennych składników, co sprawia, że świetnie nadaje się do zabawy z dziećmi. Przeglądając przepisy na klajster, wiele osób przypomni sobie dawne czasy, kiedy kleje w sztyftach czy tubkach nie były jeszcze powszechnie dostępne. Jeśli zastanawiamy się, jak przygotować klej z mąki i wody oraz jakie ma właściwości, warto wiedzieć, że jest to bezpieczna i ekologiczna substancja, z której mogą bez obaw korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Dzięki temu mamy pewność, że dziecko nie ma kontaktu ze szkodliwymi substancjami ani nie wdycha oparów chemicznych, jak ma to miejsce w przypadku np. kleju super glue. Klej z mąki i wody jest również bezpieczny dla skóry. Znajdzie zastosowanie również w naklejaniu tapet, gdyż jest to de facto klej do papieru. W zależności od użytych proporcji otrzymamy mocniejszy lub słabszy klej. Warto pamiętać, że dobry klej do tapet może być drogi, a klej z mąki i wody jest świetną alternatywą do tego rodzaju zadań.

Klej domowej roboty sprawdzi się także do przyklejania różnorodnych figur czy papierowych brył. Możemy go użyć, gdy zabraknie nam kleju do papieru. Należy pamiętać, że nie każdy klej do tapet kupiony w sklepie jest ekologiczny, natomiast klajster z mąki i wody jest właśnie taki.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *