Jedno oko mniejsze

Dlaczego mam jedno oko mniejsze?

Wiele osób ma oczy, które nieznacznie różnią się wielkością, ale nie wymagają pomocy medycznej. Jeśli jednak jedno oko wydaje się znacznie mniejsze od drugiego, może to wskazywać na różne schorzenia oczu.
Spójrzmy na niektóre z możliwych przyczyn posiadania małego oka.

Enophthalmos

Pojawienie się małego oka może być oznaką enophthalmos. Jest to stan, w którym oko zaczyna zapadać się w gniazdo. Przyczyną tego stanu są m.in. problemy rozwojowe in utero, stany zapalne i urazy.

Mikroftalmia

Małe oko może być również oznaką wady wrodzonej, której efektem jest nieprawidłowo małe oko lub oczy. Przyczyna tego stanu nie jest znana. Stan ten zazwyczaj powoduje zmniejszenie widzenia lub ślepotę, ale normalne widzenie jest nadal możliwe, jeśli oczy są prawie normalnej wielkości.

Ptoza

Warunek ten powoduje opadającą powiekę i jest spowodowany przez problem z mięśniem oka, który podnosi powiekę znaną jako mięsień levator. U dorosłych stan ten jest powszechnie wynikiem starzenia się tkanki łącznej lewatora. Czasami winę za rozwój ptozy ponoszą rutynowe operacje, takie jak operacja zaćmy czy operacja LASIK, w wyniku rozciągnięcia ścięgna lub mięśnia. W skrajnych przypadkach może to świadczyć o Myasthenia Gravis.

Wybrzuszone oko

Małe oko może być również związane z wybrzuszeniem oka. Jest to częste u dorosłych z chorobą Gravesa, która powoduje obrzęk tkanki wokół i za okiem, przesuwając gałkę oczną do przodu. Może to powodować, że drugie oko wydaje się mniejsze. Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to zmniejszenie zdolności widzenia, podwójne widzenie, zaczerwienienie lub ból oczu, ból głowy, pulsowanie wybrzuszonego oka lub gorączka. Leczenie tego stanu zależy od konkretnej przyczyny; jednak sztuczne łzy mogą pomóc w niektórych przypadkach. Antybiotyki są również stosowane jako forma leczenia w niektórych przypadkach.

Przeczytaj również:  Jak naprawić Android fioletowy ekran wyjaśnione

Kiedy należy udać się do lokalnego niezależnego optyka?

Jeśli objawy utrzymują się i powodują niepokój, najlepiej umówić się na wizytę u optometrysty. Dotyczy to również sytuacji, gdy obok posiadania małego oka występują dodatkowe objawy. Właściwa diagnoza pozwoli Państwu na skuteczne leczenie.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *