Jakie funkcje ma standardowa szczotkarka do drewna?

Szczotkarki to jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi stolarskich. Są w stanie nie tylko odpowiednio przygotować drewno do obróbki, ale również wykonać prace teoretycznie zarezerwowane dla innych narzędzi. Zobacz, wszystkie funkcje, w jakie mogą być wyposażone nowoczesne szczotkarki do drewna!

Podstawowe przeznaczenie szczotkarki do drewna

W każdym zakładzie stolarskim zachodzi potrzeba oczyszczenia drewna, cięcia belek na mniejsze elementy i przygotowywania ich powierzchni pod proces klejenia i montażu. Wszystkie te czynności można wykonać za pomocą zupełnie różnych narzędzi. Alternatywą jest znalezienie takiej maszyny, która będzie wystarczająco wszechstronna, aby pełnić wiele różnych zadań. 

Szczotkarki do drewna świetnie wpisują się w powyższe założenia. To niesamowicie uniwersalny sprzęt stolarski, którego głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie desek i belek drewnianych z nieczystości organicznych i produkcyjnych. Wykorzystywane są do tego, zgodnie z nazwą, specjalne szczotki, które mogą mieć jednak różne zakończenia. Dzięki dogłębnemu oczyszczaniu drewno nadaje się do montażu i do klejenia, a cały proces nie zabiera czasu. Warto zwrócić także uwagę na to, że zastosowanie szczotkarki wbrew pozorom wykracza poza naturalne drewno. Procesowi czyszczenia poddać można w ten sposób również materiały drewnopochodne, strukturyzowane i nie tylko. 

Funkcje szczotkarek stolarskich. Sprzęt, który zawsze się przyda! 

Elektryczne szczotkarki są w stanie wykonać znacznie więcej zadań, niż tylko oczyszczanie drewna. Powszechna obecność tych urządzeń w większych i mniejszych zakładach stolarskich zawdzięczana jest wielości ich funkcji, z których najważniejsze to:

  • dogłębne oczyszczanie drewna z niedoskonałości i nieczystości, 
  • przycinanie drewna,
  • wygładzanie, szlifowanie i wyostrzanie krawędzi, 
  • polerowanie powierzchni drewna, 
  • usuwanie starych powłok,
  • przygotowanie elementów drewnianych pod obróbkę właściwą, montaż i klejenie, 
  • stylizacja estetyczna (np. postarzanie drewna, szczotkowanie strukturalne). 
Przeczytaj również:  Koparko-ładowarka czy ładowarka teleskopowa? Wybór maszyny budowlanej

Wszystkie powyższe funkcje sprawiają, że tego typu maszyny stolarskie w praktyce mogą zastępować wiele osobnych urządzeń. Wybierając szczotkarkę, można więc zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i cenną przestrzeń. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli szczotkarek, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na dostępne tryby pracy, maksymalne wymiary obrabianych materiałów i prędkość pracy mechanizmu tnącego i szczotkującego.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *