Jakie są rodzaje piachu budowlanego?

Piasek to kruszywo naturalne, które w budownictwie pełni bardzo ważną rolę. To z niego tworzone są cegły i zaprawy – betonowe, cementowe, murarskie czy tynkarskie. Piasek może też stanowić bazę pod różnego rodzaju nawierzchnie, na przykład pod płyty chodnikowe. Jednak tak jak wiele jest zastosowań piachu budowlanego, tak wiele jest jego rodzajów. Poznajmy je i dowiedzmy się, czym się charakteryzują.

Rodzaje piachu budowlanego ze względu na miejsce wydobycia

Mówiąc o rodzajach piachu budowlanego, możemy kierować się różnymi klasyfikacjami. Jedna z nich uwzględnia miejsce wydobycia tego kruszywa. W ramach niej wyróżniamy:

  • piasek kopalniany – wydobywany poprzez mechaniczne łamanie litych skał bazaltowych oraz granitowych w kopalniach odkrywkowych. Jego ziarna mają ostre krawędzie. Piasek kopalniany najczęściej znajduje zastosowanie w tworzeniu zapraw murarskich albo jako surowiec zagęszczający grunt pod fundamenty;
  • piasek rzeczny – pozyskiwany z dna jezior oraz rzek;
  • piasek polodowcowy – pozyskiwany z wydm nadmorskich lub śródlądowych. Jego ziarna mają owalny kształt i są gładkie. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, przez co najczęściej stosowany jest do tworzenia zwartych konstrukcji żelbetonowych i betonowych.

Wielkość ziaren a rodzaje piasku budowlanego

Choć piasek kojarzy się z drobnymi ziarenkami, warto wiedzieć, że nie zawsze są one właśnie takie. W budownictwie, zwłaszcza do tworzenia zapraw murarskich, często używany jest też piasek gruboziarnisty, czyli taki, którego średnica ziaren sięga nawet 4 mm. Z kolei do zapraw tynkarskich zwykle wykorzystuje się piasek średnioziarnisty, którego ziarna mają średnicę od 1 do 2 milimetrów. Ostatnim rodzajem jest piasek drobnoziarnisty, określany też jako kwarcowy i stosowany głównie do zapraw gipsowych i gipsowo-wapiennych. Jego ziarna mają średnicę do 1 mm. Możemy też spotkać się z określeniem pospółka wielofrakcyjna, które oznacza mieszaninę okruchów o zróżnicowanych średnicach ziaren. Pospółka znajduje zastosowanie głównie w budowie dróg, tworzeniu podłoża pod budynki oraz jako dodatek do kostki brukowej, betonu czy zapraw.

Przeczytaj również:  Jak miernik wilgotności drewna może pomóc w utrzymaniu jakości drewnianych konstrukcji

Szeroka oferta piachu budowlanego dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cement-wylewki-zaprawy-kruszywa/kruszywa-piasek-zwir-grys

Rodzaje piasku budowlanego uszlachetnionego

W budownictwie znaczenie ma nie tylko rodzaj piachu budowlanego, ale także jego jakość. Należy rozumieć przez to stopień czystości, gdyż takie zanieczyszczenia jak ziemia, kurz, torf, glina czy fragmenty korzeni utrudniają wiązanie się zapraw murarskich czy innych, przez co są one znacznie mniej trwałe. Z tego powodu piasek musi przechodzić proces uszlachetniania, w wyniku którego staje się piaskiem płukanym lub przesiewanym. Płukanie jest czynnością, podczas której oprócz zanieczyszczeń usuwany jest również pył, czyli najdrobniejsze ziarna, przez co tego rodzaju piach budowlany nadaje się do zastosowania jako składnik zapraw betonowych.

Jak widać, rodzajów piasku budowlanego jest wiele. Użycie odpowiedniego pozwoli na stworzenie jakościowego materiału, który zapewni trwałość budowanej konstrukcji lub nawierzchni.

Kliknij aby ocenić!
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *