Świerki to często spotykane drzewa w gospodarstwach domowych na terenach naszego kraju. Jest to drzewo z rośliny sosnowatych i obejmuje 35-36 gatunków, dzięki temu idealnie nadaje się do małych, średnich i dużych powierzchni koło domu. Różnorodność gatunków pozwala na przystosowanie drzewa do wystroju, gdyż idealnie wpasowują się w otoczenie innych roślin. Świerki cechują się intensywnym wzrostem, natomiast odpowiednia pielęgnacja i przycinanie drzewa przekłada się na uzyskanie pięknego wyglądu. Zapoznaj się z artykułem, dowiedz się kiedy jest optymalna pora na przycinanie świerków.
Zobacz też: Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?
Spis treści
Kiedy przycinać świerki?
Wczesna wiosna to idealna pora na przycięcie świerków, zanim rozpoczną okres wegetacji. Podczas przycinania należy usuwać chore i młode pędy, które przeszkadzają innym pędom. Świerki nie lubią obecności innych roślin w pobliżu, ogranicza to rozrost drzewa. Dlatego podczas zasadzanie drzewa warto uwzględnić, że świerki lubią przestrzeń, w innym wypadku świerk będzie miał problemy ze wzrostem
Zobacz też: Brak prądu w gniazdku
Przycinanie świerków – jak często?
Ze względu na szybki i intensywny wzrost drzewa, cięcie świerków należy wykonać, aż trzy razy w roku. Botanicy określili optymalne terminy do podcinania, zatem kiedy jest odpowiednia pora na przycinanie świerków?
- wczesną wiosną
- późną wiosną
- w lecie
W przypadku, gdy na świerku zauważysz mszyce, niezwłocznie usuń wszystkie pędy na którym pojawiły się owady.
Jak przyciąć młody świerk?
Pielęgnacja młodego świerka polega jedynie na usuwaniu pędów, które są zbędne, czyli takie rosnące pionowo. Drzewko nie powinno posiadać więcej niż jednego wierzchołka. Świerk w wyniku opadu śniegu, przy dużej wadze może się złamać.
Przeczytaj również: stokrotka afrykańska pielęgnacja
Jak przyciąć duży świerk?
Pielęgnacje dużego świerka warto wykonać wczesną wiosną. Formowanie świerka najlepiej doprowadzić o kształtu trapezu, jest to najoptymalniejszy kształt dla tego drzewa. Wszystkie gałęzie oraz gałązki rosnące nisko uzyskają odpowiednie oświetlenie. Kolejne cięcia świerka wykonujemy w maju – czerwcu. Świerki przycinamy maksymalnie do sierpnia, gdyż działania w późniejszym terminie narażą drzewo na obniżenie odporności przed zimą
Formowanie świerka w żywopłot.
Świerki idealnie znoszą cięcie, dlatego mogą posłużyć jako iglasty żywopłot. Do takiego zastosowania rekomendujemy dobór idealnego gatunku np. świerk biały, pospolity lub kłujący. Świerk przez lata posłuży jako dekoracja wokół domu, należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji, gdyż stare świerki ogołacają się od dołu.