W ogrodzie czy na terenie zakładu często zalegają gałęzie, pnie czy liście. Aby się ich pozbyć warto zastosować rębak do drewna, który umożliwia stworzenie mulczu ogrodowego czy wiórów drewnianych, czyli ponowne wykorzystanie rozdrobnionych gałęzi. Warto dowiedzieć się, jak przygotować się do pracy przy użyciu rębaka do drewna.
Spis treści
Jak prawidłowo użytkować rębak do drewna?
Przede wszystkim rębak do drewna należy ustawić na równym podłożu, aby nie przemieszczał się podczas pracy. Należy przed pracą wyregulować zsuwnię i deflektor. Ten ostatni umożliwi kontrolę odległości wyrzutu. Rynnę zsypową należy zwrócić w stronę taczki czy innego pojemnika, tak by zapewnić jak największą czystość podczas pracy związanej z rozdrabnianiem drewna. Przed uruchomieniem rębaka do drewna konieczne jest ustawienie hamulca postojowego. Pod kołami należy dodatkowo dla bezpieczeństwa umieścić drewniane kliny. Drewno należy podawać najgrubszym końcem, aby rębak mógł spełnić dobrze swoje zadanie. Gałęzie nie muszą być pozbawione zielonych liści, gdyż zawarta w nich wilgoć będzie chroniła noże rębaka do drewna przed przegrzaniem. Zapewni też odpowiednie smarowanie, a dzięki temu praca będzie przebiegała bez przeszkód. Przy podawaniu gałęzi warto odsunąć się od leja zsypowego, aby wióry nie uderzyły w twarz podczas pracy. Warto zadbać też o środki ochrony osobistej. Przydadzą się rękawice robocze, a także okulary ochronne. Ważna jest też ochrona uszu oraz oczywiście dostosowana odzież robocza, która nie krępuje ruchów.
Poznaj zasadę działania rębaka do drewna
Rębaki do drewna występują w dwóch wersjach. Najbardziej popularne są modele spalinowe, choć można postawić także na elektryczne. Skrzynia biegów połączona jest pasami klinowymi z kołem pasowym. Warto wiedzieć, że pasek klinowy przenosi moc z silnika, a koło zapasowe pozwala kontrolować prędkość ostrzy. Wyposażenie urządzenia w przekładnie sprawia, że możliwa jest kontrola prędkości, ale i mocy. Rębak posiada dwie rynny zsypowe. Pierwsza z nich przekształca gałęzie na wióry, z kolei druga – liście na mulcz. Ostrza pracują oddzielnymi wałami bądź się przeplatają. Ostrza międzyłopatkowe gwarantują stałą wielkość zrębków. Wyposażenie w rębak do drewna gwarantuje możliwość uprzątnięcia zakładu pracy, gdzie przechowywane są gałęzie czy inne drewniane odpady. W przypadku użytku prywatnego bardziej sprawdza się wynajem urządzenia.