Jak spuścić wodę z bojlera

Jak spuścić wodę z bojlera krok po kroku? – Instrukcja

Czy wiesz, że przynajmniej raz w roku należy opróżnić bojler z wody? Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem, który krok po kroku ułatwi Ci rozpoczęcie tej czynności.
Mimo że kotły są znane od końca XVII wieku, wielu właścicieli domów nie wie, jak prawidłowo dbać o swoje kotły.

Osad z kotła obniża niezawodność systemu kotłowego. Spuszczanie wody z układu kotła grzewczego jest jedynym sposobem na wyeliminowanie osadów, dlatego należy to robić często.

Jak spuścić wodę z bojlera?

Czytaj dalej, aby zapoznać się z przewodnikiem opisującym krok po kroku, jak opróżnić bojler i podgrzewacz ciepłej wody.

Krok 1: Zrób szybkie płukanie

Przed wyłączeniem bojlera lub podgrzewacza wody, warto wykonać szybkie płukanie. Spowoduje to wydmuchanie wszelkich osadów, które utknęły w zaworze kotła. W rezultacie zbiornik będzie się szybciej opróżniał.

Wziąć wąż ogrodowy i podłączyć go do zaworu spustowego. Gdy ciśnienie wody w bojlerze jest nadal włączone, spróbuj lekko przepłukać zbiornik podgrzewacza wody.

Można to zrobić, otwierając zawór spustowy na kilka sekund, a następnie ponownie go zamykając. Ciśnienie powstałe w wyniku tej czynności powinno wypchnąć osady, które utknęły w zaworze.

Jeśli wydmuchana zostanie znaczna ilość osadów, można powtórzyć to szybkie płukanie jeszcze 1 lub 2 razy.

Krok 2: Wyłączanie układu

Przed rozpoczęciem spuszczania wody z kotła gazowego lub elektrycznego należy go wyłączyć. Jeśli jest to bojler gazowy, należy zamknąć dopływ gazu, a jeśli elektryczny, należy odłączyć zasilanie.

Przeczytaj również:  Ranking producentów baterii łazienkowych!

Następnie, za pomocą zaworu w rurze zimnej wody nad podgrzewaczem wody lub za pomocą głównego zaworu wodociągowego, należy zamknąć dopływ wody. Aby upewnić się, że nie ma ciśnienia, można przetestować krany w domu. Włącz je i sprawdź, czy woda jest gorąca.

Przed wykonaniem następnego kroku należy upewnić się, że rury całkowicie ostygły.

Zobacz też: Brak prądu w gniazdku – co robić?

Krok 3: Otwórz zawór spustowy i przepłucz zbiornik wodą

Podłącz wąż spustowy i otwórz zawór spustowy kotła. Woda nie będzie spływać w takim stopniu, dopóki nie zostanie zwolnione podciśnienie w zbiorniku.

Aby uwolnić podciśnienie, należy zdjąć jeden koniec rury gorącej wody, która znajduje się nad podgrzewaczem wody, a następnie pociągnąć ją lekko w bok. Dzięki temu do zbiornika dostanie się powietrze, a woda będzie mogła zacząć wypływać z odpływu.

Gdy zbiornik skończy się opróżniać, należy przepłukiwać go stopniowo.

Wpuść jednorazowo kilka litrów wody, włączając ją na kilka sekund, a następnie pozwalając jej spłynąć. W tym czasie należy przez cały czas odłączyć przewód ciepłej wody. Po zakończeniu płukania można ją z powrotem włożyć na miejsce przed ponownym napełnieniem zbiornika.

Zobacz też: Kiedy przycinać świerki i jak często?

Krok 4: Ponowne napełnianie go wodą

Po opróżnieniu i przepłukaniu bojlera, nadszedł czas na jego ponowne napełnienie. Najpierw należy odłączyć wąż spustowy i zakręcić zawór spustowy. Nie zapomnij o ponownym podłączeniu rury z gorącą wodą, upewniając się, że jest ona szczelnie zamocowana.

W tym momencie należy ponownie włączyć wodę do podgrzewacza wody, albo przez zawór kotła, albo przez zawór główny. Następnie należy odkręcić kran z gorącą wodą w domu (najlepiej w wannie). Pozostaw wodę bieżącą do momentu, aż całe powietrze opuści przewody i z kranu będzie płynęła tylko gorąca woda.

Przeczytaj również:  Rolety zewnętrzne na taras: Ochrona i estetyka twojego domu

Następnie należy zakręcić kurek.

Zobacz też: Czy wymiana wodomierza jest obowiązkowa? Ile kosztuje wymiana wodomierza w mieszkaniu?

Krok 5: Ponowne rozpalenie podgrzewacza wody i sprawdzenie zaworu spustowego

Jeśli bojler jest elektryczny, należy ponownie włączyć zasilanie. Jeśli jest gazowy, należy ponownie zapalić pilot podgrzewacza wody. Po wykonaniu tej czynności w ciągu godziny powinna być ciepła woda.

Sprawdź zawór spustowy, aby upewnić się, że jest całkowicie zamknięty. Należy poszukać przecieków przy wylewce. Jeśli nie jest całkowicie zamknięty, należy nałożyć zaślepkę na gwint węża na wylocie spustu, aby zapobiec przeciekom. Można też zdecydować się na całkowitą wymianę zaworu.

Zobacz również: afrykańska stokrotka

Należy pamiętać o następujących rzeczach

Przed przystąpieniem do opróżniania kotła należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia przecieków po jego opróżnieniu. Zdarza się, że zawór spustowy nie zamyka się całkowicie po opróżnieniu kotła, zwłaszcza jeśli stał on od 6 miesięcy do roku, a nawet dłużej.

Na wypadek, gdyby zawór nie chciał się całkowicie zamknąć, należy zaopatrzyć się wcześniej w zaślepkę, aby w razie potrzeby móc ją nałożyć na zawór. Jeśli zawór jest wykonany z tworzywa sztucznego, przed ponownym włączeniem wody można go całkowicie zmodernizować.

Większość fachowców i producentów kotłów zaleca opróżnianie instalacji co najmniej raz na 6-12 miesięcy. W ten sposób usuwa się osady i inne nagromadzenia, które gromadzą się na dnie zbiornika ciepłej wody.

W miarę gromadzenia się osadu bojler musi pracować ciężej, aby ogrzać wodę, co powoduje straty energii i większe koszty. Należy unikać tych potencjalnych problemów, przeprowadzając regularną konserwację kotła. Konserwacja kotła może wydłużyć jego żywotność o 15 lat.

Na co należy uważać przy spuszczaniu wody z bojlera?

Należy pamiętać o tym, że wykonanie tej czynności możliwe jest dopiero wtedy, gdy zamkniemy zawór główny. Zimna woda nie może napływać do zbiornika. Konieczne będzie wyłączenie zaworu prądu.

Kliknij aby ocenić!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *